Uczniowie

  • Klasowy Dzień Rodziny. Jak co roku 26 maja świętujemy Dzień Matki. Miesiąc później, 23 czerwca obchodzimy Dzień Ojca. W tym roku połączyliśmy te święta tak, abyśmy mogli je uczcić jako wspólne Święto Naszych Rodziców. „Kocham Mamę, Tatę, bo są całym moim światem”- z takim przesłaniem każda z kas I-III przygotowała własny program artystyczny, który w formie krótkich filmów przesłała swoim rodzicom. Uczniowie wykonali drobne upominki, by wyrazić miłość i wdzięczność za rodzicielską dobroć, cierpliwość, za serce, które tak wiele rozumie i szczerze kocha.

  • Organizacja zajęć w szkole.


     

    Wytyczne MEiN, MZ i GIS

    dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych

    (aktualizacja 20.05.2021 r.)

    Organizacja zajęć w szkole


     

    Ogólne zasady:

    Dystans

    • minimalna odległość pomiędzy osobami: 1,5 metra.

    Dezynfekcja

    • przed i po zajęciach mycie powierzchni detergentem lub dezynfekcja środkiem dezynfekującym.

    Higiena

    • częste mycie rąk (lub dezynfekcja rąk), ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust.

    Maseczka

    • w przestrzeniach wspólnych, gdy nie można zachować dystansu pomiędzy grupami.

    Wietrzenie

    • przed, po i w trakcie zajęć oraz przerw, a także w dni wolne od zajęć.

     

    W ogólnych wytycznych nie jest możliwe uwzględnienie specyfiki każdej szkoły małej i dużej, z regionu aktualnie bardzo zagrożonego epidemicznie i z takiego, gdzie nie odnotowuje się już nowych zakażeń. Szkoły różnią się bardzo zasobami kadrowymi i związaną z tym samodzielnością w realizacji zadań wychowawczych, profilaktycznych oraz z obszaru pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

    Po okresie długotrwałej nauki zdalnej i izolacji uczniów od bezpośrednich kontaktów ze społecznością szkolną działania wychowawcze, profilaktyczne i wspierające kondycję psychiczną uczniów stanowią pilną konieczność. Należy je prowadzić w sposób, który z jednej strony zapewni ich optymalną skuteczność w ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, przy jednoczesnej dbałości o zachowanie reguł sanitarnych w sposób dostosowany do sytuacji i potrzeb szkoły, do wymagań związanych z charakterem podejmowanych działań wychowawczych i programów profilaktycznych oraz innych lokalnych uwarunkowań.

     

    W obliczu zagrożeń psychicznych, na jakie narażone były i są dzieci i młodzież, dbałość o bezpieczeństwo epidemiczne musi być rozsądnie godzona z dbałością
    o zdrowie psychiczne. Należy brać obie te potrzeby pod uwagę i szukać rozwiązań.

    Pozostawienie w tym względzie decyzyjności i autonomii dyrektorom szkół, którzy najlepiej znają i rozumieją wszystkie uwarunkowania swojej szkoły, da możliwość zastosowania optymalnych, czasem nietypowych rozwiązań, których zastosowanie będzie gwarancją bezpieczeństwa epidemicznego i troską o zdrowie psychiczne uczniów.

    1. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych.

    2. Rekomenduje się ograniczenie korzystania z transportu publicznego, na rzecz pojazdów prywatnych lub przemieszczania się pieszo oraz środkami indywidualnymi z zachowaniem zasad bezpieczeństwa (rower, hulajnoga).

    3. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej lub niezamieszkujących z osobą przebywającą w izolacji w warunkach domowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej, m.in. stosowanie maseczek w pomieszczeniach zamkniętych szkoły lub gdy nie ma możliwości zachowania dystansu na terenie szkoły (rekomendowane maseczki chirurgiczne).

    4. Przy wejściu do budynku szkoły należy zamieścić informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego. Wszystkim wchodzącym do budynku szkoły należy umożliwić skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk. Należy zapewnić regularne napełnianie dozowników.

    5. Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do budynku szkoły lub na teren szkoły, zachowując zasady:

    1. 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,

    2. dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,

    3. dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,

    4. opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: maseczki - rekomendowane maseczki chirurgiczne, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).

    1. Rodzice dziecka mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w maseczki do zastosowania w przestrzeni publicznej (zgodnie z aktualnymi przepisami prawa) oraz w przestrzeni wspólnej szkoły, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu (rekomendowane maseczki chirurgiczne).

    2. Rekomenduje się stosowanie maseczek w przestrzeni wspólnej przez uczniów szkół ponadpodstawowych.

    3. Należy ograniczyć przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum (tylko osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej). Zobowiązane są do stosowania środków ochronnych (maseczki, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk), zachowania dystansu od innych osób min. 1,5 m oraz przebywania w wyznaczonych obszarach szkoły.

    4. Należy zapewnić sposoby szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia. Rekomendowany jest kontakt z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość.

    5. Rekomenduje się posiadanie termometru bezdotykowego (co najmniej 1 termometr dla szkoły) i dezynfekowanie go po użyciu w danej grupie. W przypadku posiadania innych termometrów niż termometr bezdotykowy konieczna jest dezynfekcja po każdym użyciu.

    6. Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych (w szczególności temperatura powyżej 38°C, kaszel, duszności) należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).

    7. Należy zapewnić taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych i ograniczy gromadzenie się uczniów na terenie szkoły. W miarę możliwości, sale i węzły sanitarne dla poszczególnych klas powinny być wyznaczone z zachowaniem przestrzeni umożliwiającej dystans społeczny.

    8. W miarę możliwości, należy ustalić indywidualny harmonogram/plan dnia (lub tygodnia) dla danej klasy, uwzgledniający, m.in.:

    • godziny przychodzenia i wychodzenia ze szkoły,

    • korzystanie z przerw (nie rzadziej niż co 45 min),

    • korzystanie ze stołówki szkolnej,

    • zajęcia na boisku.

    1. W miarę możliwości, jedna grupa uczniów (klasa) przebywa w wyznaczonej i stałej sali, a do grupy przyporządkowani są ci sami nauczyciele, którzy nie prowadzą zajęć stacjonarnych w innych klasach.

    2. W salach lekcyjnych, w których zajęcia prowadzą różni nauczyciele, rekomenduje się:

    • zachowanie odległości między stolikiem nauczyciela a ławkami uczniów, co najmniej 1,5 m, chyba, że pomiędzy stolikiem nauczyciela a ławkami uczniów znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika,

    • pozostawienie wolnej ławki w bezpośrednim sąsiedztwie stolika nauczyciela,

    • przed rozpoczęciem zajęć zdezynfekowanie powierzchni dotykowej biurka nauczyciela,

    • w miarę możliwość, ograniczenie przemieszczania się nauczyciela pomiędzy ławkami uczniów,

    • w miarę potrzeby, zapewnienie nauczycielowi maseczki, rękawiczek jednorazowych lub środków do dezynfekcji rąk - przez pracodawcę.

    1. Bezwzględnie obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.

    2. Sprzęty sportowe i programowe należy dokładnie czyścić oraz dezynfekować lub korzystać z przyborów jednorazowych. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp.

    3. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce, jeżeli szkoła posiada szafki. Uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą. Przybory i podręczniki można zostawiać w szkole, kiedy uczeń wraca do domu.

    4. Infrastruktura szkoły i sprzęt sportowy muszą być regularnie czyszczone z użyciem detergentu lub innych środków dezynfekujących. W sali gimnastycznej podłoga powinna zostać umyta detergentem lub zdezynfekowana po każdym dniu zajęć, a używany sprzęt sportowy - po każdym jego użyciu przez daną klasę.

    5. Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie zajęć i podczas przerwy, a także w dni wolne od zajęć.

    6. Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły.

    7. Rekomenduje się organizację wyjść w miejsca otwarte, np. park, las, tereny zielone, z zachowaniem dystansu oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej. Należy unikać wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni z infrastrukturą, która uniemożliwia zachowanie dystansu społecznego.

    8. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy zrezygnować z ćwiczeń i gier kontaktowych.

    9. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki, rzeczy.

    10. Podczas ustalania bezpiecznych zasad korzystania z szatni, należy przystosować inne pomieszczenia na szatnię lub wprowadzić różne godziny przychodzenia uczniów do szkoły zgodnie z harmonogramem/planem dnia (lub tygodnia), aby uniknąć kontaktu dzieci z różnych klas.

    11. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, w miarę możliwości w grupach uczniów z danej klasy oraz w razie potrzeby w innych salach dydaktycznych, które nie są wykorzystywane do bieżącej nauki. Do regulaminu korzystania z zajęć świetlicowych należy wprowadzić zapisy, dotyczące zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii. Zaleca się zamiast środków do dezynfekcji rąk regularne mycie rąk wodą z mydłem. Świetlice należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem dzieci oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.

    12. Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć do minimum kontakty z uczniami oraz nauczycielami. W przestrzeni wspólnej rekomenduje się stosowanie maseczki (chirurgicznej).

    13. Należy ustalić i upowszechnić zasady realizacji zajęć pozalekcyjnych organizowanych w szkole. Nie powinny odbywać się w trakcie zajęć obowiązkowych szkoły, tylko po ich zakończeniu. Rekomenduje się organizację zajęć pozalekcyjnych w małych grupach lub w oddziałach klasowych, z zachowaniem ograniczeń, zakazów i nakazów przeciwepidemicznych. Przed rozpoczęciem i po zakończeniu tych zajęć - mycie i dezynfekcja powierzchni dotykanych oraz dokładne wietrzenie sal.

    14. Należy ustalić i upowszechnić zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz godziny jej pracy, uwzględniając konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach.

    15. Należy we współpracy z pielęgniarką środowiska nauczania i wychowania/higienistką szkolną ustalić i upowszechnić zasady korzystania z gabinetu profilaktyki zdrowotnej oraz godziny jego pracy, uwzględniając wymagania określone w przepisach prawa oraz aktualnych wytycznych m.in. Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

    16. Jeżeli w szkole funkcjonuje gabinet stomatologiczny, należy ustalić ze świadczeniodawcą na podstawie obowiązujących go wymagań określonych w przepisach prawa oraz aktualnych wytycznych m.in. Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, zasady korzystania z gabinetu oraz godziny jego pracy i upowszechnić je wśród uczniów i ich opiekunów.

    17. Należy podjąć działania umożliwiające uczniom realne korzystanie z opieki stomatologicznej w szkolnych gabinetach dentystycznych, w tym zapewnić możliwość obecności rodzica w czasie udzielania świadczenia, gdy jest ona konieczna. Na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia: https://www.gov.pl/web/zdrowie/wytyczne-dla-poszczegolnych-zakresow-i-rodzajow-swiadczen - pkt 1 stomatologia, są zamieszczone zalecenia postępowania przy udzielaniu świadczeń stomatologicznych w warunkach stanu epidemii COVID-19 w Polsce dla lekarzy dentystów, asysty stomatologicznej, gabinetów dentystycznych, laboratoriów techniki dentystycznej i pacjentów.

    18. Należy wyłączyć źródełka i fontanny wody pitnej, zapewnić uczniom korzystanie z innych dystrybutorów pod nadzorem opiekuna. Zalecenia higieniczne w przypadku innych dystrybutorów wody zostały wskazane na stronie internetowej GIS https://www.gov.pl/web/gis/fontanny-z-woda-do-picia-dystrybutory-wody-zrodelka--udostepnianie-wody-do-spozycia-w-placowkach-oswiaty

    19. Dyrektor szkoły ma obowiązek aktualizacji i upowszechnienia wewnętrznego regulaminu lub procedur funkcjonowania szkoły w czasie epidemii, z uwzględnieniem:

    • specyfiki placówki, w tym realizacji zajęć pozalekcyjnych, konsultacji i zajęć w formie zdalnej,

    • zaleceń wskazanych w przedmiotowych wytycznych,

    • aktualnych przepisów prawa.

    1. Dyrektor szkoły wprowadzi dodatkowe środki ostrożności dotyczące funkcjonowania w szkole dzieci z chorobami przewlekłymi, w porozumieniu z ich rodzicami/opiekunami prawnymi, np.

    - obowiązek zachowania dystansu podczas zajęć lekcyjnych, w świetlicy,

    - w przypadku braku możliwości zachowania dystansu w miejscach wspólnie użytkowanych, tj. podczas zajęć lekcyjnych, w świetlicy, na korytarzach, w szatni – obowiązek osłony ust i nosa maseczką.

     

    Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń
    i powierzchni

    1. Przy wejściu głównym należy umieścić numery telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.

    2. Należy dopilnować, aby wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, wchodzące do szkoły dezynfekowały dłonie lub zakładały rękawiczki ochronne, miały zakryte usta i nos maseczką oraz nie przekraczały obowiązujących stref przebywania. Należy zapewnić regularne napełnianie dozowników z płynem do dezynfekcji.

    3. Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robili to uczniowie, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety. Należy zapewnić regularne napełnianie dozowników z mydłem.

    4. Należy monitorować codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników.

    5. Należy monitorować codzienne wietrzenie sal i korytarzy, ze szczególnym uwzględnieniem zapewnienia bezpieczeństwa uczniom w czasie, gdy okna są otwarte.

    6. Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.

    7. W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych należy wywiesić plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk instrukcje dezynfekcji.

    8. Należy na bieżąco dbać o czystość urządzeń sanitarnohigienicznych, w tym ich dezynfekcję lub czyszczenie z użyciem detergentu.

    9. Jeżeli na terenie szkoły uczniowie i pracownicy używają masek lub rękawic jednorazowych, należy zapewnić miejsca/pojemniki do ich wyrzucania. Zalecenia w tym zakresie zostały wskazane na stronie internetowej GIS: https://gis.gov.pl/zdrowie/koronawirus-zdrowie/informacje-i-zalecenia-pl/wytyczne-ws-postepowania-z-odpadami-w-czasie-wystepowania-zakazen-koronawirusem-sars-cov-2/

    10. Sale lekcyjne należy wietrzyć, nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w sali lekcyjnej, w tym również przed rozpoczęciem zajęć przez dzieci.

    11. Jeżeli z pomieszczeń szkoły korzysta podmiot zewnętrzny, należy zobowiązać go do przeprowadzenia dezynfekcji pomieszczeń i użytych przyrządów oraz sprzętów należących do szkoły, jak również ich wietrzenia.

     

    Gastronomia

    1. Przy organizacji żywienia w szkole (stołówka szkolna, kuchnia, jadalnia i inne pomieszczenia przeznaczone na spożycie ciepłych posiłków), obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszącymi się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo należy wprowadzić zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia pracowników. Powinna być zachowana odpowiednia odległość stanowisk pracy wynosząca min. 1,5 m, a jeśli to niemożliwe – zapewnienie środków ochrony osobistej. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców, a także higieny osobistej. W przypadku konieczności kontaktu z uczniami i innymi pracownikami szkoły należy stosować maseczkę (rekomendowane maseczki chirurgiczne).

    2. Osobom pracującym w kuchni i na stołówce zaleca się często i dokładnie myć ręce wodą z mydłem, albo dezynfekować osuszone dłonie środkiem na bazie alkoholu (min. 60%).

    3. Korzystanie z posiłków powinno odbywać się w miejscach do tego przeznaczonych zapewniających prawidłowe warunki sanitarno-higieniczne, zgodnie z zaleceniami w czasie epidemii. Spożywanie posiłków powinno odbywać się w tych samych grupach i z zachowaniem dystansu. Odległość między stolikami powinna wynosić co najmniej 1,5 m, chyba, że między stolikami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika. Przy zmianowym wydawaniu posiłków konieczne jest czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie.

    4. W przypadku braku innych możliwości organizacyjnych dopuszcza się spożywanie posiłków przez dzieci w salach lekcyjnych z zachowaniem zasad bezpiecznego i higienicznego spożycia posiłku.

    5. Dzieci mogą spożywać posiłki i napoje przyniesione z domu. Posiłki mogą być przynoszone w pojemnikach prywatnych i w nich spożywane.

    6. Nie należy organizować poczęstunków oraz wspólnej degustacji potraw.

    7. Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze min. 60°C lub je wyparzać. Jeżeli szkoła nie posiada zmywarki, wielorazowe naczynia i sztućce należy umyć w gorącej wodzie z dodatkiem detergentu i wyparzyć. Jeżeli żywność zapewniona jest przez firmę zewnętrzną, a szkoła nie posiada zastawy stołowej wielorazowej, należy stosować jednorazowe naczynia i sztućce.

    8. Od dostawców cateringu należy wymagać pojemników i sztućców jednorazowych. Wymaganie to dotyczy szkół, w których nie jest możliwe zapewnienie właściwych warunków mycia naczyń i sztućców, porcjowania/nakładania dostarczonych posiłków. Należy zadbać o odpowiednie segregowanie zużytych pojemników i sztućców.

    9. Należy usunąć dodatki (np. cukier, jednorazowe sztućce, wazoniki, serwetki) z obszaru sali jadalnej. Mogą być one wydawanie tylko bezpośrednio przez obsługę. W stołówce należy zrezygnować z samoobsługi i dozowników do samodzielnego nalewania napojów. Dania i produkty muszą być podawane przez osobę do tego wyznaczoną/ obsługę stołówki.

    10. Jeżeli posiłki dostarczane przez firmę cateringową do tej pory były przywożone w pojemnikach zbiorczych, następnie rozkładane i podawane z wykorzystaniem talerzy i sztućców będących na wyposażeniu szkoły, to taki sposób podawania posiłków może być kontynuowany, pod warunkiem, że naczynia i sztućce wielorazowego użytku stosowane w danej szkole będą myte zgodnie z zaleceniem wskazanym powyżej.

    11. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.

     

    Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły

    1. Wszyscy pracownicy powinni zostać poinstruowani o zasadach wynikających z Wytycznych oraz wprowadzonych w szkole szczegółowych rozwiązań.

    2. Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych.

    3. W miarę możliwości podczas organizowania pracy pracownikom powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają osobę do grupy tzw. podwyższonego ryzyka, należy zastosować rozwiązania minimalizujące ryzyko zakażenia (np. nieangażowanie w dyżury podczas przerw międzylekcyjnych, a w przypadku pracowników administracji w miarę możliwości praca zdalna).

    4. Należy wyznaczyć i przygotować (m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie lub wydzielić miejsce, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zaobserwowania objawów infekcji dróg oddechowych.

    5. Pracownicy szkoły powinni zostać poinstruowani, że w przypadku wystąpienia objawów infekcji lub choroby zakaźnej powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika (oraz powiadomić pracodawcę o nieobecności). W razie pogarszania się stanu zdrowia należy zadzwonić pod nr 999 lub 112.

    6. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych– dyrektor szkoły w trybie natychmiastowym odsuwa go od wykonywanych czynności, kieruje do domu i informuje o konieczności pozostania w domu oraz kontaktu telefonicznego z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (uzyskanie teleporady medycznej, z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika). W razie nagłego pogarszania się stanu zdrowia należy zadzwonić pod nr 999 lub 112.

    7. W przypadku pracowników z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, dyrektor szkoły powinien skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną w celu dokonania przez nią oceny ryzyka epidemiologicznego.

    8. Należy bezwzględnie zastosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w zakresie dodatkowych działań i procedur związanych z zaistniałym przypadkiem.

    9. Zaleca się ustalenie miejsca, w którym przebywała osoba z niepokojącymi objawami sugerującymi zakażenie koronawirusem oraz przeprowadzenie dodatkowego sprzątania zgodnie z procedurami zakładowymi, a także zdezynfekowanie powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty itp.).

    10. W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego*.

    * ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach szkoły, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie www.gov.pl/koronawirus oraz www.gis.gov.pl odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.

    1. Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia dostępnych na stronach www.gov.pl/koronawirus oraz www.gis.gov.pl, a także obowiązujących przepisów prawa.

    Załączniki – instrukcje

    1. mycia rąk

    https://www.gov.pl/web/gis/jak-skutecznie-dezynfekowac-rece

    1. dezynfekcji rąk

    https://gis.gov.pl/aktualnosci/jak-skutecznie-dezynfekowac-rece/

    1. prawidłowego zdejmowania maseczki

    https://gis.gov.pl/aktualnosci/jak-prawidlowo-nalozyc-i-zdjac-maseczke/

    1. prawidłowego zdejmowania rękawiczek

    https://gis.gov.pl/aktualnosci/koronawirus-jak-prawidlowo-nalozyc-i-zdjac-rekawice/

    1. wykaz produktów biobójczych

    http://bip.urpl.gov.pl/pl/biuletyny-i-wykazy/produkty-biob%C3%B3jcze


     

  • Zdjęcia kulinarne

    Klasa 7 na lekcji plastyki miała za zadanie wykonać zdjęcia kulinarne swoich ulubionych potraw, zobaczcie sami jakimi są fotografami

  • Ślubowanie klasy I

    Dnia 13. 05. 2021r w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania na ucznia pierwszoklasistów. W tym dniu najmłodsi uczniowie naszej szkoły odświętnie ubrani złożyli ślubowanie, a Pani dyrektor dokonała aktu pasowania na ucznia. Zanim jednak to nastąpiło musięli wykazać się wiedzą i umiejętnościami zdobytymi podczas dotychczasowej nauki w szkole. Swój pierwszy „egzamin” zdali śpiewająco. Na koniec uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkości. Przewodnicząca Samorządu Szkolnego w imieniu starszych kolegów i koleżanek złożyła pierwszakom najlepsze życzenia.

  • OGÓLNOPOLSKI SPRAWDZIAN KOMPETENCJI TRZECIOKLASISTY 2021

    13 maja 2021 r. uczniowie klasy III uczestniczyli w teście wiedzy kończącym pierwszy etap edukacji Ogólnopolskim Sprawdzianie Kompetencji Trzecioklasisty z Operonem. Sprawdzali swoje umiejętności z języka polskiego, matematyki i przyrody. Do sprawdzianu podeszli bardzo poważnie, w ciszy i skupieniu rozwiązywali poszczególne zadania.  Życzymy naszym wychowankom jak najlepszych wyników!

  • III miejsce w konkursie plastycznym

    Gratulujemy uczniowi klasy IV za zdobycie III-miejsca w gminnym konkursie plastycznym "Jestem sobie wirus mały" organizowanym przez Sanepid  i Komendę Powiatową Policji w Jędrzejowie

  • „ Kudłate szczęście”

    Nikomu los zwierząt nie jest obojętny, tak było i tym razem. Nasi uczniowie pięknym gestem odpowiedzieli na akcję „ NASI MALI CZWORONOŻNI PRZYJACIELE”. Zgromadzili mnóstwo pokarmów i innych gadżetów przydatnych potrzebującym zwierzakom. Aż miło spojrzeć na takie zaangażowanie. Dziękujemy, jesteśmy z Was dumni, drobny gest, a ile daje wsparcia. Zgromadzone produkty trafiły do Stowarzyszenia Obrony Zwierząt „ Kudłate szczęście” w Prząsławiu Małym.

  • 3-MAJA jak świętowali nasi uczniowie

    Nawet siedząc w domu, bez otwartych szkół, uroczystych apeli, okazałych wystaw i prelekcji poświęconych rocznicy  uchwalenia Konstytucji 3 Maja, uczniowie klasy czwartej wykonali kotyliony

  • Harmonogram powrotu uczniów do stacjonarnej nauki w szkołach

    Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 29 kwietnia 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

    ​Harmonogram powrotu uczniów do stacjonarnej nauki w szkołach

    Małymi krokami wracamy do normalności! Od 4 maja br. do szkoły wracają wszystkie dzieci z klas I-III szkół podstawowych, a w kolejnych tygodniach stopniowo starsi uczniowie. Od 31 maja br. szkoły i placówki oświatowe będą funkcjonowały w trybie stacjonarnym.

    ​Ogólne zasady, czyli kto i kiedy wraca do nauki stacjonarnej

    • Od 4 maja br. uczniowie klas I-III szkół podstawowych wracają  do nauki stacjonarnej w szkole.

    • Od 17 maja br. uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, przechodzą na naukę w tzw. systemie hybrydowym (50 proc./50 proc.) :

    • Harmonogram nauki hybrydowej w klasach IV-VIII

    - 17 maja 2021 roku / poniedziałek/ klasy IV i VI

    - 18maja 2021 roku /wtorek / klasy VII i VIII

    - 19 maja 2021 roku / środa/ klasy IV i VI

    - 20 maja 2021 roku / czwartek/ klasy IV i VI

    - 21 maja 2021 roku / piątek/ klasy VII i VIII

     

    • 24 maja 2021 roku /poniedziałek / klasa VIII – konsultacje , pozostałe klasy nie mają zajęć

    • 25 maja 2021 roku /wtorek/ – egzamin klasa VIII, pozostałe klasy nie mają zajęć,

    • 26 maja 2021 roku /środa/ – egzamin klasa VIII, pozostałe klasy nie mają zajęć,

    • 27 maja 2021 roku /czwartek/ – egzamin klasa VIII, pozostałe klasy nie mają zajęć,

    • 28 maja 2021 roku /piątek/ – dzień wolny od zajęć dydaktycznych / dla wszystkich klas/

     

    • Od 31 maja 2021 roku wszyscy uczniowie wszystkich klas uczą się stacjonarnie w szkole.

     

    ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY PRACUJE BEZ ZMIAN.

     

     

     

  • 30.04.2021 uczniowie klasy II pogłębiali swoją wiedzę na temat Święta Pracy, Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święta Konstytucji 3-go Maja. Każdy z nich wykonał także flagę państwową.

  • Ziemia dla nas, my dla ziemi.

    Dnia 27 kwietnia 2021 r. uczniowie klas I - III zakończyli realizację EKOKALENDARZA, pod hasłem ZIEMIA DLA NAS, MY DLA ZIEMI.

    Udział w szkolnej akcji został udokumentowany zdjęciami, które znajdują się w galerii. Aktywnie uczestniczyło w niej 15 uczniów, którzy przez kolejnych 6 dni (22-27.04.2021) podejmowali działania mające na celu ochronę naszej planety – Ziemi.

    Mamy nadzieję, że nie były to zachowania jednorazowe i będą rodziły się nowe, proekologiczne pomysły, godne naśladowania.

    Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.

    Organizatorzy – uczniowie klasy 3 z wychowawcą p. H. Madejczyk.

  • Harmonogram zajęć w formie hybrydowej.

    Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 22 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

     

    Szanowni Państwo,

    zgodnie z Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 22 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 od poniedziałku, 26 kwietnia lekcje w systemie hybrydowym w klasach I-III w szkołach podstawowych będą mieli uczniowie w 11 województwach , w tym w województwie świętokrzyskim.

    W szkole prowadzona ma być również opieka świetlicowa dla uczniów, którzy uczą się stacjonarnie.

    W związku z powyższym podaję harmonogram pracy klas I-III Szkoły Podstawowej w Łysakowie na jeden tydzień od 26.04.2021r. do 30.04.2021r.

    Uczniowie klasy I-III będą mieli zajęcia w formie hybrydowej w następujący sposób:

    • poniedziałek 26.04.2021 r. klasy 1 i 2 / ze względu na łączenia przedmiotów/ nauka stacjonarna w szkole, klasa 3 nauka zdalna,

    • wtorek 27.04.2021 r. klasa 3 nauka stacjonarna w szkole, klasy 1 i 2 nauka zdalna

    • środa 28.04.2021 r. klasy 1 i 2 nauka stacjonarna w szkole, klasa 3 nauka zdalna,

    • czwartek 29.04.2021 r. klasa 3 nauka stacjonarna w szkole, klasy 1 i 2 nauka zdalna,

    • piątek 30.04.2021 r. klasy 1 i 2 nauka stacjonarna w szkole, klasa 3 nauka zdalna,

     

    Uczniowie klas IV-VIII w dalszym ciągu nauka zdalna.

     

    Elżbieta Karczewska

    Dyrektor szkoły

  • Ogłoszenie.

    Uczniowie klasy III zachęcają swoje koleżanki i kolegów z klas I i II do włączenia się w szkolną akcję ZIEMIA DLA NAS, MY DLA ZIEMI.

    EKOKALENDARZ, który będzie realizowany w dniach 22 - 27 kwietnia 2021r.

    EKOKALENDARZ

    22. KWIETNIA.2021 - ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI - ZIELONA MODA.

    23. KWIETNIA 2021 - OSZCZEDZAMY WODE – NASZE POMYSŁY.

    24. KWIETNIA 2021 - OSZCZĘDZAMY PRAD – NASZE POMYSŁY.

    25. KWIETNIA 2021 - SEGREGUJEMY ŚMIECI – PAMIĘTAMY O RECYKLINGU.

    26. KWIETNIA 2021 - WYBIERZ ROWER ZAMIAST SAMOCHODU.

    27. KWIETNIA 2021 - SADZIMY DRZEWA, KRZEWY, KWIATY.

    Zdjęcia dzieci będą zamieszczone na stronie naszej szkoły po zakończeniu akcji.


     


     


     


     


     


     


     


     


     


     

  • Wiosna pełna eksperymentów.

    Dzieci w przedszkolu biorą udział w Innowacji Pedagogicznej . Wspòlnie przeprowadzamy eksperymenty ,ktòre wzbogacają wiedzę o otaczającym nas świecie.

  • Nasi mali czworonożni przyjaciele.

    Szanowni nauczyciele uczniowie oraz przedszkolaki Szkoły Podstawowej w Łysakowie. 

    Z okazji DNIA ZIEMI zachęcam do włączenia się do akcji NASI MALI CZWORONOŻNI PRZYJACIELE. Celem akcji jest zbiórka mokrej karmy w puszkach, żwirku dla kotów, szelek, obroży, misek.... Mile widziane są również ręczniki, koce, oraz podkłady. Organizatorem całego przedsięwzięcia jest tymczasowym dom porzuconych zwierząt - Kudłate Szczęście w Potoku Wielkim. Zakupione rzeczy można przynosić do budynku szkoły w dniu od21.04. do 29.04.2021r. Prosimy o imienne podpisanie przyniesionych produktów. 

    Liczymy na  Wasze zaangażowanie.

  • Inspiracja sztuką Vincenta van Gogha

    "Słoneczniki"- Vinceta van Gogha stały sie twórczą inspiracją do namalowania przez uczniów klasy 7 swoich słoneczników, zobaczcie sami...

  • Bezpiecznie na wsi mamy

    Dzieci w przedszkolu wykonały plakaty na konkurs "Bezpiecznie na wsi mamy" o to i prace w wykonaniu Julii Kruk, Lenki Wendelskiej, Igora Lis oraz Igora Wolskiego. 

  • Wracamy czasowo do nauki zdalnej w szkołach.

     

    MINISTERSTWO EDUKACJI I NAUKI

    DEPARTAMENT INFORMACJI I PROMOCJI

    WYDZIAŁ KOMUNIKACJI

    Warszawa, 18 marca 2021 r.

     

    Wracamy czasowo do nauki zdalnej w szkołach

     

    Do 11 kwietnia uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych będą uczyli się zdalnie – to najważniejsza zmiana w funkcjonowaniu szkół i placówek wprowadzona z powodu pogarszającej się sytuacji epidemicznej. Również uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych: sportowych, mistrzostwa sportowego, szkół z oddziałami sportowymi i oddziałami mistrzostwa sportowego będą realizowali wszystkie zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. W pozostałych przypadkach zostają utrzymane dotychczasowe zasady.

     

    Nowe zmiany obowiązujące od 22 marca do 11 kwietnia

    Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 18 marca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

  • Witaj wiosno!!!

    Zgodnie z tradycją pożegnaliśmy zimę.

    W piątek 19 marca barwny korowód z Marzanną wyruszył ze szkoły na wiosenny spacer, aby uroczyście pożegnać zimę i powitać wiosnę. I choć zima żegnała nas śniegiem i wiatrem, to w drodze powrotnej świeciło piękne wiosenne słońce. Teraz jesteśmy już pewni, że wiosna w pogodzie nadejdzie lada dzień.

  • Piątkowe wypieki

strona:

Kontakt

E-mail szkoły: splysakow@op.pl
Inspektor Ochrony Danych: Radosław Adamiec
e-mail: r.ad@gazeta.pl
Administrator strony: Justyna Pietrzyk
tel: 41385-74-21
E-mail administratora strony: jbrewczyk@interia.pl
Telefon: 41385-74-21
Adres szkoły: Łysaków Drugi 44b
28-300 Jędrzejów
Poland
Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa im. Franciszka Nawrota w Łysakowie