Jak co roku ostatnie lekcje plastyki przed Świętami Bożego Narodzenia upływają nam pod znakiem przygotowań do Kiermaszu Bożonarodzeniowego. W tym roku na zajęcia klas VI i VII, zaprosiliśmy jedną z utalentowanych mam- p. Edytę Tarach , która po raz kolejny, pokazała nam jak w prosty sposób można wykonać, ciekawy i estetyczny stroik Bożonarodzeniowy. Wcześniej pod jej kierunkiem uczniowie wykonywali choinki z filcu i „żywe” stroiki . Dziękujemy za ciekawą i bardzo owocną lekcję.
Malowanie farbami to nielada frajda dla dzieci, a jeśli do tego dojdzie samodzielne wykonanie jakiegoś dzieła plastycznego to już prawdziwa "bomba". Wielu artystycznych doznań doświadczyły dzieci z przedszkola i kl I, które odwiedziły pracownię plastyczną w CK w Jędrzejowie. Dzieci w specjalnych strojach namalowały wspólny dużu obraz(każdy domalowywał jakiś element), który zatytułowano "Marzenie". Potem każdy był pasowany na prawdziwego malarza. Teraz przyszła kolej na wykonanie własnego dzieła, a było to piękne jesienne drzewo z kartonu. Tutaj nagrodą był złoty liść. Okazało sę że wszyscy zasłużyli na to wyróżnienie. Prawdziwi malarze odwiedzają galerie malarskie. Nie inaczej było i tym razem. Oglądaliśmy obrazy jędrzejowskich malarzy, a w szczególności p. Kasprzaka. Wizyta nasza zakończyła się wspólnym tańcem na deskach dużej sceny Centrum Kultury. Myslę że wrócimy tam jeszcze.
Dnia 20.11.2017r. przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do biblioteki Miejskiej w Jędrzejowie na spotkanie z pluszowym misiem z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Misia. Po przywitaniu z misiem Poldusiem, pani bibliotekarka przeczytała bajkę o przygodach niedźwiadków, następnie była wspólna zabawa i tańce z misiem. Polduś chętnie pozował do wspólnych zdjęć z przedszkolakami. Przy pożegnaniu dzieci obiecały, że odwiedzą misia także w przyszłym roku.
Uroczystość uczczenia 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości, rozpoczęła się mszą św. w Kościele Świętej Trójcy. Dalsza część uroczystości odbyła się pod Pomnikiem Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej.Nasi uczniowie godnie reprezentowali szkołę
21 listopada Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
-święto wywodzące się ze Stanów Zjednoczonych. Powstało z inicjatywy braci Briana i Michaela McCormacków, którzy w 1973 roku zaprotestowali przeciwko konfliktowi zbrojnemu pomiędzy Egiptem a Izraelem. Jego idea do dziś jest niezmienna – bądźmy dla siebie życzliwi, rozwiązujmy problemy w sposób pokojowy, a nie siłowy. Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień to też apel do tych, którzy na co dzień są życzliwi i uczynni, aby zarażali tym dobrem innych. Uczniowie klasy VII przypomnieli wszystkim , że pozytywna energia którą wypuścimy w świat do ludzi – wróci do nas ze zdwojoną mocą. Najstarsi uczniowie w szkole przypominali jak być życzliwym, jak okazywać życzliwość w różnych sytuacjach, nie tylko 21 listopada. Dla uczniów klas IV-VII ogłoszono konkurs na najciekawszy plakat „Bądżmy dla siebie życzliwi”.
Zwycięzcami okazali się uczniowie klasy VII , którzy wyczerpująco,estetycznie wykonali plakat , za swoje wspólne dzieło otrzymali od organizatora słodki upominek
16 listopada uczniowie klasy VII pod kierunkiem nauczyciela ,zorganizowali niecodzienną lekcję plastyki. Po wcześniejszym omówieniu, krótkiej historii fotografii, zapoznaniu z podstawowymi pojęciami tj. kadr, ujęcie, plan filmowy a także obejrzeniu starych rodzinnych, przyniesionych przez dzieci zdjęć ,uczniowie uczestniczyli w zaaranżowanej przez siebie amatorskiej sesji zdjęciowej a potem dokonano lekkiej obróbki wybranych zdjęć. Oceńcie sami.
16 listopada uczniowie klas III-VII odwiedzili Geopark
w Kielcach znajdujący się na terenie Rezerwatu Wietrznia.
Wizyta w Centrum Geoedukacji była świetnym wstępem do lepszego zrozumienia geologicznego fenomenu
Gór Świętokrzyskich, na czele z gołoborzami, jaskiniami czy dawnymi rafami koralowymi.
Oprócz standardowego zwiedzania Galerii Ziemi wraz z Kapsułą Symulatorem 5D, dzieci brały udział w warsztatach wstępnej obróbki skał, podczas, których poznały tajniki szlifowania i polerowania skał świętokrzyskich.
Oszlifowaną i wypolerowaną skałę dzieci dostały na pamiątkę.
Choć na dworze było zimno i nie obeszło się bez niespodzianek, to jednak pojechaliśmy. Przedszkolaki i klasa I, bo o nich mowa wyruszyli na wycieczkę do Kielc. Oj pyszny i słodki był to wyjazd bo byliśmy w Manufakturze Cukierków i w Muzeum Zabawy i Zabawek. Kiedy weszliśmy do kawiarni przywitał nas zapach słodyczy i ogromna różnorodność słodkości. My robiliśmy lizaki z karmelu o smaku coli. Najpierw miłe panie pokazywały jak przygotować karmel, a potem sami zawijaliśmy go w lizakowe ślimaki, które zabraliśmy ze sobą. Pychota!!!!! Potem weszliśmy przez drzwi od szafy do krainy bajek, gdzie pan przewodnik opowiadał o tym co to jest muzeum i jak ono funkcjonuje. Wiemy co to znaczy nabywać i przechowywać eksponaty muzealne i kto to jest kustosz. Świetnie przy tym się bawiliśmy. Mając ogromną porcję wiedzy weszliśmy do Muzeum, a tam całe mnóstwo zabawek. Były takie jakimi bawili się nasi rodzice, a nawet starsze.Pani przewodnik opowiadała i pokazywała przeróżne zabawki. Aż dziw bierze, że jest ich tak dużo. W sumie to Muzeum, to fajne miejsce. Jeszcze tylko na jedzonko i powrót do domu. Z niecierpliwością czekamy na następną wycieczkę.
Od pewnego czasu na szkolnych gazetkach pojawiły się plakaty informujące o zbliżającym się Dniu Walki z cukrzycą, a 14 listopada(W Dniu Walki z Cukrzycą) na poważnie zajęliśmy się tym tematem. Przypomnieliśmy sobie co to za choroba, jakie daje objawy, jak z nią walczyć, a przede wszystkim co robić, aby nie zachorować. Obejrzeliśmy w tym celu dwa filmiki i przedyskutowaliśmy sprawę z naszymi wychowawcmi. Wiemy, że najważniejsze jest zdrowe odżywianie i dużo ruchu, a poza tym obserwacja swojego organizmu no i badania.
13 listopada klasa III wraz z wychowawcą i rodzicami wybrała się do pobliskiego lasu. Znajduje się w nim mogiła Polaka - żołnierza, który walczył w szeregach wojska austriackiego i zginął w czasie I wojny światowej. Pomimo deszczowej pogody wszyscy z pełnym zaangażowaniem porządkowali grób, złożyli na nim wiązanki, zapalili znicze a biało - czerwone kwiaty zostały umieszczone na łańcuchach. Modlitwą i minutą ciszy złożyli hołd tym, którzy walczyli o niepodległość państwa polskiego. Wszyscy w zadumie wrócili do codziennych obowiązków.
Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia, na stałe wpisała się w kalendarz szkolnych uroczystości.
Z tej okazji 10 listopada 2017 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel, podczas którego uczniowie klas V-VII wprowadzili zebranych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 r. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Uczniowie recytowali wiersze, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.
Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.
5 listopada jest Międzynarodowym Dniem Postaci z Bajek. Bajki odgrywają bardzo ważną rolę w życiu każdego dziecka, a bajkowe postacie sprawiają, że świat dziecka staje się barwny i radosny. Dlatego w szkole został zorganizowany konkurs plastyczny dla klas 0-III na „Najładniejszą postać z bajki” W ramach konkursu dzieci mogły wykazać się talentem plastycznym, pomysłowością Do organizatorów wpłynęło wiele atrakcyjnych, wykonanych ciekawymi technikami postaci z bajek.
Jury czyli członkowie Samorządu Uczniowskiego wyłonili najciekawsze prace:
I-miejsce w klasie „0”-zajął Karol Gliwiński i Amelka Kwiecień
w klasie „I”-wyróżniono pracę Mai Koniusz
w klasie „III”- najciekawsza okazała się praca Mai Prusickiej .
Nagrodzeniu uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.
Wszystkim dzieciom dziękujemy za przeniesienie nas w krainę bajek
a nagrodzonym uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Kiszenie kapusty było rytualnym zajęciem, które w dawnych czasach zbliżało ludzi. Musiało być wykonane do końca października, gdyż później kapusta mogłaby się zepsuć, a nie ukisić. Uczniowie klasy III postanowili poznać bliżej tajniki tego zwyczaju nieco uwspółcześniając tradycję. Drewnianą beczkę zastąpili szklanym słojem, a nogi – drewnianą pałką. Składniki pozostały bez zmian. Poszatkowaną kapustę wymieszaną z utartą marchewką, z dodatkiem ziela angielskiego, liści laurowych i soli wrzucali warstwami do słoja i ubijali pałką, aż kapusta puściła sok. Wszyscy z zaangażowaniem dzielili się czynnościami. Teraz kapusta w słoju ustawiona w ciepłym miejscu, po odgazowaniu ulega procesowi kiszenia. Wkrótce będzie głównym składnikiem surówek obiadowych, które przygotujemy i skosztujemy. Namawiamy wszystkich do podtrzymywania tej tradycji, gdyż kiszona kapusta posiada bardzo dużo witaminy c, zwiększającej odporność ludzkiego organizmu.
W myśl hasła dzisiejszego dnia wszyscy od najmłodszych do najstarszych "wypowiedzieliśmy wojnę" otyłości. Najpierw rozpracowaliśmy wroga, porozmawialiśmy skąd się bierze i jakie złe skutki ze sobą niesie( co drugi Polak ma nadwagę, a co piąty zmaga się już z otyłością. Światowa Organizacja Zdrowia mówi nawet o epidemii: na świecie co roku z powodu schorzeń powiązanych z otyłością i nadwagą umiera ponad 2,5 miliona ludzi! Otyłość to druga po paleniu papierosów najczęstsza przyczyna występowania poważnych problemów zdrowotnych, w tym nowotworów złośliwych. Światowy Dzień Walki z Otyłością ma na celu podnoszenie świadomości na temat zapobiegania i leczenia tej choroby), a potem zabraliśmy się do pracy. Własnie dziś rozpoczęliśmy cykl aktwnych przerw podczas których ćwiczymy aerobik. Uczennice z klasy VII poprowadziły pierwsze zajęcia. Zapraszamy na następne.
W środę, 18 października, rozpoczęła się kolejna edycja Lekkoatletycznego Grand Prix Szkół Podstawowych z Gminy Jędrzejów. Nie mogło na niej zabraknąć uczniów naszej szkoły. Mimo, że było ich tylko czworo – Natalia Gruszka, Daniel Januszek, Staś Wachowicz oraz Radek Krzysztofik – to uplasowali się na piątym miejscu. Indywidualnie Natalia Gruszka zajęła pierwsze miejsce i zdobyła złoty medal w skoku w dal z miejsca.
Gratulujemy i czekamy na dalsze sukcesy!
Dzisiejsza uroczystość, która odbyła się w Centrum Kultury burmistrz Marcin Piszczek wręczył Nagrody Burmistrza Miasta Jędrzejowa nauczycielom ze szkół i przedszkoli, dla których organem prowadzącym jest gmina Jędrzejów. Okazją do tego był obchodzony przedwczoraj Dzień Komisji Edukacji Narodowej.
Wyróżnienia otrzymały: Pani dyrektor Elżbieta Karczewska, Pani Elżbieta Król, Pani Urszula Wyderka oraz Pani Agnieszka Stradomska - Michalska(nagroda z ramienia Związku "Solidarność").
Serdecznie Gratulujemy.
W dniu 11 pażdziernika przyjęliśmy w poczet społeczności szkolnej uczniów klasy pierwszej.Pirwszaki złożyli uroczystą przysięgę, obiecując być wzorowymi uczniami oraz Polakami. Pani dyrektor Elżbieta Karczewska uroczyście pasowała ich na uczniów naszej szkoły. Pierwszoklaśiści dali wspaniały występ przygotowany pod czujnym okiem wychowawcy Pani Anety Gdula. Wszystkim zakręciła się w oku łza wzruszenia, wszak ślubowanie to nie lada sprawa, tak więc witamy was kochani jako pełnoprawnych uczniów naszej szkoły.
E-mail szkoły: | splysakow@op.pl |
Inspektor Ochrony Danych: | Radosław Adamiec
e-mail: r.ad@gazeta.pl |
Administrator strony: | Justyna Pietrzyk
tel: 41385-74-21 |
E-mail administratora strony: | jbrewczyk@interia.pl |
Telefon: | 41385-74-21 |
Adres szkoły: | Łysaków Drugi 44b 28-300 Jędrzejów Poland |
Nazwa szkoły: | Szkoła Podstawowa im. Franciszka Nawrota w Łysakowie |