Po uroczystej mszy świętej w kościele Św. Trójcy w Jędrzejowie z udziałem pocztów sztandarowych oraz jędrzejowskiego chóru miejskiego i młodzieżowej orkiestry dętej nastąpił przemarsz pod pomnik Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej i złożenie wiązanek kwiatów.
Maja Gwóźdź uczennica kl. V została laureatką powiatowego etapu VII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci pod hasłem „Bezpiecznie na wsi to podstawa - środki chemiczne to nie zabawa”.
Do Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Jędrzejowie w sumie wpłynęły 53 prace plastyczne z 14 szkół podstawowych z całego powiatu. Zdaniem kierownika KRUS w Jędrzejowie Michała Molendy, konkurs pogłębia wśród dzieci z terenów wiejskich wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa w rolnictwie. "Apelujemy również o umiejętne używanie środków chemicznych. Z roku na rok ta wiedza jest coraz większa i do wypadków dochodzi coraz rzadziej" - podkreśla Michał Molenda.
Zwycięzcom powiatowego etapu konkursu w Jędrzejowie nagrody wręczone zostaną w czerwcu podczas festynu z okazji Dnia Dziecka.
Mai gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów...
27 kwietnia w naszym przedszkolu odbyło się niecodzienne wydarzenie
pokaz mody recyklingowej. Uczniowie kl.V-VI zaprezentowali wykonane własnoręcznie, na lekcji techniki , stroje z materiałów odpadowych, niektóre bardzo oryginalne. Części garderoby wykonane były z materiałów przeznaczonych do recyklingu, ciekawymi dodatkami były nietypowe nakrycia głowy, akcesoria i biżuteria z surowców wtórnych.: makulatury (np. gazet, tektury, szarego papieru), plastiku (np. zakrętek, folii i różnego typu opakowań po produktach spożywczych. Uczniowie - modele kolejno prezentowali się przed zgromadzonymi przedszkolakami oraz kadrą przedszkola, za co nagradzane były gromkimi brawami. Dzięki pokazowi, przedszkolaki miały możliwość poznania zastosowań surowców wtórnych, nie tylko do recyklingu, ale też w celach zabawowych i reprezentacyjnych. Było dużo dobrej zabawy przy oglądaniu prezentacji młodych modeli i modelek.
Pod takim hasłem odbyła się w naszej szkole akademia poświęcona 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jak zapewne wszyscy wiedzą, Konstytucja Trzeciomajowa była pierwszą w Europie, a drugą na świecie ustawą zasadniczą określającą ustrój państwa oraz prawa i obowiązki jego obywateli.
Podczas uroczystości zgromadzeni obejrzeli krótki program artystyczny w wykonaniu uczniów kl. IV- VI. Akademię uświetniły pieśni patriotyczne wykonane przez chór szkolny. Po części oficjalnej nastąpiła część rozrywkowa wzorowana na teleturnieju „Kocham Cię, Polsko”. Zawodnicy dwóch drużyn rywalizowali ze sobą w czterech konkurencjach, w których musieli wykazać się znajomością symboli narodowych oraz historii Polski.
Na zakończenie wszyscy zostali poczęstowani cukierkami w barwach narodowych.
Zapraszam uczniów klas 4-6 do udziału w turnieju wiedzy ph. "Rozsądek wygrywa-Nałóg przegrywa", którego celem jest popularyzacja wiedzy n/t uzależnień (szczególnie narkomani, dopalaczy)
Tremin: po 22,05 (dokładna data będzie podana na gazetce PCK)
Uwaga! Atrakcyjne nagrody!!
Zapraszam do udziału w konkursie ph. "Rozsądek wygrywa-Nałóg przegrywa", którego celem jest:
-popularyzacja wiedzy n/t uzależnień (szczególnie narkomani, dopalaczy)
-promocja zdrowych zachowań, bezpiecznych form spędzania wolnego czasu
Format: A3
Technika: dowolna
Termin: 18.05.2017r. (czwartek)
Nauczyciel przyrody
Już po raz czwarty w Zespole Szkół w Jędrzejowie odbył się finał Powiatowego Konkursu Historycznego „O Żołnierzach Wyklętych”, którego celem jest kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych młodego pokolenia poprzez upowszechnianie wiedzy o historii polskich organizacji patriotycznych działających po zakończeniu II wojny światowej oraz ich znaczeniu dla narodu i państwowości polskiej. W rywalizacji uczestniczyło 87 uczniów z gimnazjów oraz szkół podstawowych. Uczennice naszej szkoły – Aleksandra Koniusz, Daria Koniusz oraz Kamila Wachowicz również włączyły się do konkursowych zmagań.
W dniu 24.04.2017 r. w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia odbył się w naszej szkole apel na temat: „Depresja – porozmawiajmy o niej”.
Celem spotkania było uświadomienie uczestnikom, że depresja jest poważną chorobą dotykającą ludzi w każdym wieku z różnych środowisk i mieszkających we wszystkich krajach.
Jest przyczyną cierpień psychicznych i prowadzi do zniszczenia relacji z rodziną i przyjaciółmi.
Uczniowie poznali objawy depresji, jej żródła i metody leczenia.
Całość uświetniły występy uczniów z klasy II i VI. Przedstawili oni wiersze i piosenki o zdrowiu.
Na zakończenie dzieci obejrzały podsumowującą spotkanie prezentacje o depresji.
„Dzień przedsiębiorczości” to projekt przeznaczony dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Młody praktykant przez kilka godzin towarzyszy pracownikowi wybranej przez siebie firmy w wykonywaniu codziennej pracy. W tym czasie poznaje zakres obowiązków na danym stanowisku, dowiaduje się, jaka towarzyszy mu odpowiedzialność i jakie predyspozycje oraz umiejętności są niezbędne do jego wykonywania. Uświadamia sobie również związek między wykształceniem a swoją przyszłą karierą zawodową. Pracownik zapoznaje ucznia z działalnością firmy, powierza mu wykonanie prostych zadań i odpowiada na jego pytania.
Nasza placówka po raz pierwszy przyłączyła się do tego przedsięwzięcia, umożliwiając praktyki uczennicom z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Jędrzejowie. 26 kwietnia 2017r. przedszkole w Łysakowie gościło dwie uczennice , które uważnie obserwowały pracę nauczyciela, a także uczestniczyły w zajęciach i zabawach z dziećmi. Dzięki temu przedsięwzięciu praktykantki mogły poznać specyfikę pracy nauczyciela, skonfrontować swoją wizję z rzeczywistością. Zarówno praktykantki , jak i przedszkolaki były zadowolone ze wspólnie spędzonego dnia.
Uczennice serdecznie dziękują p. dyrektor Elżbiecie Karczewskiej za pomoc w realizacji projektu.
Zapraszamy na spotkanie rodziców z trójek klasowych 08.05.2017r. (poniedziałek) o godz. 16.00
Z okazji Dnia Ziemi zapraszamy na "Urodzinową imprezę Ziemi". Nie zabraknie smacznych i zdorwych przekąsek (pozyskaną kwotę przeznaczymy na akcję "Gorączka złota" PCK - w tym roku prestizowe II miejsce ) oraz quziów i zabaw sprawnościowych. Przypominamy, że na przyjęciu należy się zjawic w EKO-czapce!
W środę 19 kwietnia minęła 74 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Z tej okazji Muzeum Historii Żydów Polskich po raz piąty zorganizowało akcję Żonkile, do której przyłączyli się również uczniowie naszej szkoły. Tego dnia dzieci oraz nauczyciele „paradowali” po szkole z poprzypinanymi papierowymi żonkilami, które są symbolem pamięci, szacunku i nadziei. Te wiosenne kwiaty są związane z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w rocznice powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby.
KONKURS WIELKANOCNY „NAJPIĘKNIEJSZA PISANKA” ROZSTRZYGNIĘTY
ORGANIZATOR KONKURSU: SAMORZĄD UCZNIOWSKI
Nierozerwalnym symbolem Świąt Wielkanocnych jest pisanka. Pisanka to ogólna, zwyczajowa nazwa jaja wielkanocnego, zdobionego różnymi technikami. Jajo od wieków było uważne za symbol początku i źródła życia, znak zmartwychwstania, powrotu do życia. Ozdobione, miały w sobie tajemniczą moc. Pisanki to również nasze dziedzictwo kulturowe, które stanowi o naszej tożsamości.
W konkursie brali udział uczniowie kl. II – VI.
Autorzy prac zastosowali bardzo różnorodne techniki, począwszy od typowego malowania farbkami, przez wykorzystanie krepy, bibuły, sznurka, wełny, „darów natury”- mech, po pisanki „drapane” oraz wycinane. Warto tu podkreślić, że najbardziej pożądaną, co za tym idzie najwyżej ocenianą formą są zawsze pisanki tradycyjne. Chcemy w ten sposób namówić uczestników, byśmy w kolejnej edycji konkursu mogli zobaczyć więcej pisanek, kraszanek, drapanek, jajek ażurowych czy rysowanych.
Jury nagrodziło prace w dwóch kategoriach:
Kl.II – III
I miejsce zdobyli: Jakub Wojciechowski i Miłosz Kralewski z kl. II
Kl. IV – VI
I miejsce zdobyła: Maja Gwóźdź z kl. V
Wyróżnienia uzyskali:
Joanna Kuzak – kl. IV
Milena Lewandowska – kl.V
Bartłomiej Kuzak – kl. VI
Kamila Wachowicz – kl. VI
Uczniowie Ci zostali nagrodzeni upominkami na apelu szkolnym.
Dnia 12 kwietnia 2017r w naszej szkole odbył się Apel Wielkanocny przygotowany przez Samorząd Uczniowski pod kierunkiem pani Doroty Wójcik.
Uczniowie klasy VI złożyli wszystkim uczestnikom życzenia, a na ręce pani Dyrektor przekazali symboliczne jajko wielkanocne wykonane własnoręcznie przez skarbnika Samorządu - Maję Gwóźdź z kl. V
„Wielkanoc to czas otuchy i nadziei.
Czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa i drugiego człowieka.
Życzymy, aby Święta Wielkanocne przyniosły radość oraz wzajemną życzliwość.
By stały się źródłem wzmacniania ducha.
Niech Zmartwychwstanie, które niesie odrodzenie napełni Was pokojem i wiarą, niech da siłę w pokonywaniu trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość”
ZDROWYCH I WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH
ŻYCZY SAMORZĄD UCZNIOWSKI
Uczniowie placówki spotkali się z niecodziennymi gośćmi - strażakami z Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jędrzejowie.
"Realizując polecenie Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, a także kierując się troską o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży szkolnej oraz realizując założenia prewencji społecznej PSP, z-ca komendanta powiatowego PSP w Jędrzejowie w dniu 5 kwietnia spotkał się z dyrekcją i nauczycielami Szkoły Podstawowej w Łysakowie oraz Szkoły Podstawowej w miejscowości Piaski przekazując im wiedzę z zakresu ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa. Dodatkowo zorganizowano i przeprowadzono ćwiczenia ewakuacyjne dla dzieci i nauczycieli oraz przedstawiono prelekcję dotyczącą kampanii „Stop pożarom traw”. Uczestnikom spotkania omówiono zagrożenia i ryzyko jakie niesie za sobą wypalanie traw, a także rozdano ulotki i plakaty promujące kampanię."
Opracowanie: mgr Aleksandra Kokosińska
z http://www.kppspjedrzejow.eu/index.php
W pierwszych dniach kwietnia odbyły się zajęcia kończące program innowacji pedagogicznej „Las zimą” (zapisany w wykazie szkół województwa świętokrzyskiego wdrażających innowacje pedagogiczne w roku szkolnym 2016/2017) skierowany do uczniów Szkoły Podstawowej w Łysakowie. Młodzież w niej uczestnicząca nie tylko poszerzyła wiadomości o środowisku leśnym najbliższego otoczenia, wykształciła poczucie odpowiedzialności za nie, ale zajęcia pomogły również zintegrować się, nabyć nawyk aktywniejszego spędzania wolnego czasu czy wykształcić umiejętność twórczego
i kreatywnego poznawania przyrody z użyciem nowoczesnych środków technologicznych.
Dzięki innowacji las stał się salą lekcyjną, a poszczególne zajęcia odzwierciedlały plan zajęć szkolnych. Uczniowie poznali las przez pryzmat: poezji, muzyki, zajęć technicznych, plastyki, zajęć komputerowych, ekologii, biologii, a nawet wolontariatu – las był nie tylko tłem każdych „zajęć lekcyjnych”, ale stał się „coachem”, „mentorem”. W końcu przyroda niejednokrotnie była inspiracją do tworzenia dzieł malarskich, literackich, muzycznych, a nawet do opracowania wzorów fizycznych. Innowacyjność programu polegała na korelacji w nauczaniu, merytorycznym wiązaniu treści z różnych przedmiotów nauczania dla ukazania środowiska leśnego w sposób całościowy. Taka współzależność sprzyja transferowi wiedzy z jednego przedmiotu nauczania do innych. Zajęcia odbywały się przede wszystkim na terenie lasu łysaków, ale uczniowie mieli szansę uczestniczyć w wycieczkach do Ośrodka Edukacji Leśnej w Kielcach czy też do siedziby Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.
Innowacja zakładała zajęcia ze specjalistami (mentoring) – uczniowie spotkali się
z osobami o ciekawej pasji lub wykonującymi nietypowy zawód. Młodzi przyrodnicy gościli myśliwych: Artura Chabińskiego, Emila Muchę, Dawida Mazura (wspaniałego sygnalistę), w tym Łowczego Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Kielcach, Jarosława Mikołajczyka, członka Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej, Dariusza Knapa, leśniczego Nadleśnictwa Jędrzejów – Wojciecha Frydla, pracownika Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych – Paulinę Baran. Zajęcia, nie tylko duchowo, wspierał ks. Zbigniew Klepacz – kapelan trzech kół łowieckich, a jednocześnie proboszcz Parafii Łysaków.
Innowacja była również okazją, aby uświadomić dzieciom i ich rodzinom, że myśliwy
z całą pewnością jest „przyjacielem lasu”, a nie człowiekiem bez serca, wrogiem, jak jest coraz częściej odbierany.
Szkolny Klub Ekologiczny
SP w Łysakowie
W ramach programu "Szkoła promująca zalecenia Europejskiego kodeksu walki z rakiem" gościliśmy w naszej placówce panią Jadwigę Zapałę ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach. Specjalistka przeprowadziła prelekcję oraz zajęcia warsztatowe z uczniami klas II-VI oraz z ich rodzicami.
Rak to choroba, w której komórki w ciele rozrastają się w niekontrolowany sposób, powodując guzy, które mogą się rozsiać do różnych organów. W Unii Europejskiej nowotwory stały się główną przyczyną zgonów. Rak jest najczęściej diagnozowany u osób w średnim i starszym wieku. Jednak do zmian w komórkach, które prowadzą do nowotworu dochodzi znacznie wcześniej. Dlatego już w młodości można mieć wpływ na to, czy choroba się rozwinie.
z http://www.kodekswalkizrakiem.pl/kodeks/
Konkurs na najpiękniejszy stroik wielkanocny już za nami…
Zgłoszone przez przedszkolaków i uczniów kl.-II-VI na konkurs prace były bardzo różnorodne. Stroiki były piękne, każdy inny, na każdym widniał akcent świąt wielkanocnych- pisanki, baranki, koszyczki, zajączki i kurczaczki, a wiosenne odcienie zieleni i żółci przykuwały wzrok. Po zebraniu prac, nadszedł czas na wybranie zwycięzców konkursu. 7 kwietnia Jury zdecydowało, że wśród przedszkolaków wyróżniono prace-
Martyny Malickiej , Mileny Prusickiej, Amelki i Michała Kwiecień,
Wśród uczniów kl. II-III- zwyciężyła praca -Mai Prusickiej, Ernesta Michalskiego, Jakuba Jarosa
a wśród uczniów kl. IV-VI wyróżniono pracę– Mai Gwóźdź, Natalii Gruszki , Mileny Lewandowskiej, Joanny Kuzak
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za przygotowanie tak pięknych prac, gratulujemy zwycięzcom , którzy otrzymali dyplomy i skromne nagrody. Prace trafią na świąteczny kiermasz .
Szanowni Państwo,
Dyrektorzy i Nauczyciele,
zgodnie z art. 4a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty[1] szkoły i placówki zapewniające uczniom dostęp do internetu są obowiązane podejmować działania zabezpieczające uczniów przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju, w szczególności zainstalować i aktualizować oprogramowanie zabezpieczające.
O doborze konkretnych środków i form realizacji litery przepisu 4a decyduje dyrektor szkoły, ponieważ zgodnie z ustawą o systemie oświaty (art. 39 ust. 1 pkt 3), sprawuje opiekę nad uczniami oraz stwarza warunki harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez aktywne działania prozdrowotne.
Zapis ten utrzymano również w ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe[2] (art., 27). Ponadto w art. 1 pkt. 21 tej ustawy podkreślono, że system oświaty zapewnia w szczególności upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży wiedzy o bezpieczeństwie oraz kształtowanie właściwych postaw wobec zagrożeń, w tym związanych z korzystaniem z technologii informacyjno-komunikacyjnych, i sytuacji nadzwyczajnych.
W związku z niepokojącymi doniesieniami dotyczącymi pojawiających się zagrożeń w internecie zwracam się z uprzejmą prośbą o zwrócenie szczególnej uwagi na poniższe informacje.
Jednocześnie proszę o zorganizowanie spotkań z rodzicami i uczniami, podczas których możliwe będzie omówienie kwestii dotyczących bezpiecznego korzystania z zasobów internetu przez uczniów.
Gry komputerowe to bardzo popularna forma rozrywki dla dzieci i młodzieży. 60% dzieci w wieku 4-14 lat używa komputera do grania[3], a 94% nastolatków w wieku 12-17 lat gra w gry wideo[4].
Gry komputerowe mogą wspierać rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny dzieci. Wpływają pozytywnie na: spostrzegawczość, reakcje na bodźce, zdolności przestrzenne, procesy myślowe oraz koncentrację uwagi. Poprawiają refleks i koordynację wzrokowo-ruchową oraz ćwiczą umiejętność współdziałania w grupie.
Jednak nadmierne granie może powodować problemy z koncentracją uwagi przez dłuższy czas, zaniedbywania nauki, aktywności fizycznej, kontaktów z rodziną i kolegami. Może ono prowadzić również do rezygnacji z innych zainteresowań, a nawet zaniedbywania czynności takich, jak jedzenie czy sen. W skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do uzależnienia.
W naszym kraju wiele gier komputerowych oznaczonych jest wg systemu PEGI (Pan-European Game Information). Jest to ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier stworzony przez producentów gier w celu udzielenia rodzicom w Europie pomocy w podejmowaniu świadomych decyzji o zakupie gier komputerowych. Symbole PEGI znajdują się na opakowaniu gry. Wskazują one następujące kategorie wiekowe: 3, 7, 12, 16 i 18 lat, nadane zgodnie z zawartością gry i poziomem rozwoju młodego użytkownika. Na stronie internetowej www.pegi.info można sprawdzić klasyfikację gry i jej kategorię wiekową.
W systemie PEGI poza klasyfikacją wiekową można znaleźć oznaczenia informujące o potencjalnie szkodliwych treściach występujących w grze, takich jak przemoc, wulgaryzmy czy hazard. Przed zakupem gry warto zapoznać się z jej klasyfikacją, aby podjąć przemyślaną decyzję.
Gry zawierające agresję i brutalną przemoc powodują wzrost poziomu agresji u dzieci, uczą wrogich zachowań wobec innych ludzi oraz tego, że jedynym sposobem na rozwiązywanie problemów jest używanie siły.
Media donoszą o nowej grze pn. „Blue Whale Challenge” czyli „niebieski wieloryb”, która pojawiła się w internecie i zagraża życiu dzieci oraz nastolatków. Z doniesień medialnych wynika, że początek gry miał miejsce w Rosji, gdzie już ponad setka młodych internautów popełniła samobójstwo.
Z doniesień mediów wynika, że gra jest bardzo popularna i wzbudza zainteresowanie młodych internautów. Psychologowie ostrzegają, że szczególnie narażone na udział w grze są osoby o niskiej samoocenie i poczuciu własnej wartości.
Z informacji uzyskanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wynika, że aktualnie Prokurator Okręgowy w Szczecinie prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania doprowadzenia trójki małoletnich do targnięcia się na własne życie pod wpływem wspomnianej gry.
Mając na uwadze powyższe informacje zwracam się z prośbą o podjęcie działań zmierzających do zapoznania rodziców z zagrożeniami płynącymi z uczestnictwa we wspomnianej grze, szczególnie tymi tragicznymi. Warto podkreślić, że nie wszystko, co pojawia się w internecie, chociaż modne, jest bezpieczne i rozsądne. Podejmowane działania nie powinny w żaden sposób przyczyniać się do reklamy wyżej wymienionej gry wśród dzieci.
Proszę również, aby podczas spotkań z rodzicami zachęcać ich do rozmowy z dzieckiem, omówienia jego aktywności w internecie, dopytania o ewentualne problemy, z jakimi być może się boryka. Dodatkowo istotne jest, aby zwrócić uwagę na zachowanie ucznia w ostatnim czasie – jego ogólne samopoczucie, poziom zmęczenia, rodzaj filmów i muzyki jakiej słucha. Należy również wspomnieć o możliwości założenia filtrów ochrony rodzicielskiej, aby uchronić dziecko przed szkodliwymi treściami.
Poniżej przekazuję informacje zamieszczam dotyczące zachowania bezpieczeństwa w korzystaniu z gier komputerowych[5]:
Jeśli tak – sprawdź, czy znajomości, jakie zawiera twoje dziecko, są bezpieczne. Kontakt z innymi użytkownikami może być potencjalnym źródłem niebezpiecznych sytuacji i podejmowania ryzykownych zachowań.
Gdzie można uzyskać pomoc[6]
W celu uzyskania porad i wskazówek rodzice mogą dzwonić pod nr telefonu 800 100 100, oferujący bezpłatną i anonimową pomoc dla dorosłych (rodziców, nauczycieli, pedagogów). Dzieci i młodzież, którzy potrzebują pomocy, chcą z kimś porozmawiać o swoich problemach mogą dzwonić pod nr telefonu 800 121212 (Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Rzecznika Praw Dziecka).
Pozostałe działania MEN
W projekcie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych, która zacznie obowiązywać od roku szkolnego 2017/2018 podkreślono, że jedną z najważniejszych umiejętności rozwijanych
w ramach kształcenia ogólnego w szkole podstawowej jest m.in. sprawne i odpowiedzialne posługiwanie się technologiami informacyjno-komunikacyjnymi w procesie uczenia się. Wskazano również, że szkoła podstawowa przygotowuje uczniów do świadomego i odpowiedzialnego korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK). Wyposaża ich w kompetencje potrzebne do korzystania z różnych cyfrowych zasobów informacyjnych, wyszukiwania i krytycznej analizy informacji, bezpiecznego poruszania się w przestrzeni cyfrowej, w tym nawiązywania i utrzymywania opartych na wzajemnym szacunku relacji z innymi użytkownikami sieci.
W ramach realizowanego od 1 września 2016 r. pilotażu programowania, poprzedzającego wprowadzenie w roku szkolnym 2017/2018 do podstawy programowej nauki programowania już od pierwszego etapu edukacyjnego, prowadzony jest szereg działań (szkolenia, warsztaty, konferencje, przygotowanie materiałów informacyjnych i szkoleniowych) dla nauczycieli, pomagających im przygotować się do realizacji tego zadania. Wzrost kompetencji w zakresie wykorzystywania TIK na zajęciach pozwoli na sprawniejsze reagowanie w przypadkach zaobserwowanego niewłaściwego wykorzystania urządzeń cyfrowych przez uczniów.
Uprzejmie informuję, że w ramach celu szczegółowego Nr 1 Rządowego programu wspomagania w latach 2015–2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach – „Bezpieczna+” (przyjęty uchwałą nr 89 /2015 R.M.), przez Stowarzyszenia Miasta w Internecie i Fundację Nowoczesna Polska, jest realizowane zadanie publiczne pn. „Poprawa kompetencji pracowników szkoły, uczniów i ich rodziców w zakresie bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni oraz reagowania na zagrożenia”.
Zadanie polega na opracowaniu i wdrożeniu warsztatów skierowanych do uczniów, rodziców i nauczycieli oraz opracowania pakietów materiałów edukacyjnych przeznaczonych dla uczniów, rodziców i nauczycieli z zakresu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni i bezpiecznego korzystania z nowych technologii. Realizatorzy projektu prowadzą szkolenia wyłonionych spośród nauczycieli edukatorów prowadzących warsztaty w szkołach, rozpowszechniają przygotowane materiały edukacyjne oraz we współpracy z kuratorami oświaty przeprowadzają spotkania informacyjne. Warsztaty odbywają się w szkołach na terenie całego kraju oraz dodatkowo są wspomagane działaniami e-learningowymi prowadzonymi na internetowej platformie edukacyjnej przygotowanej przez każdego z realizatorów zadania:
www.cyfrowobezpieczni.pl oraz www.cybernauci.edu.pl.
W wyniku realizacji projektów przyjętych w konkursie zostały opracowane liczne materiały informacyjno-edukacyjne z zakresu bezpiecznego korzystania z internetu oraz modele działań interwencyjnych.
Mając na uwadze dużą przydatność powstałych produktów także w ramach innych projektów w działaniach wychowawczo-profilaktycznych w szkołach i placówkach oświatowych, Ministerstwo Edukacji Narodowej zamieściło informacje na stronie internetowej wraz z „Standardem bezpieczeństwa online placówek oświatowych” oraz innymi materiałami[7].
Dodatkowo, w Ministerstwie Edukacji powstaje Zespół, którego zadaniem jest podjęcie szerokorozumianych działań prewencyjnych na rzecz bezpieczeństwa uczniów w internecie.
Nie zapominajmy, że problemy dzieci i młodzieży, mimo że dla nas dorosłych wydają się błahe i nieistotne, dla nich mogą być bardzo poważne, niekiedy wydają się być sytuacją bez wyjścia.
Dziękując Państwu za dotychczasowe uwrażliwianie uczniów w zakresie bezpiecznego korzystania z zasobów internetu proszę o dalsze działania dotyczące cyberbezpieczeństwa.
Z wyrazami szacunku
Maciej Kopeć
Podsekretarz Stanu
za: http://kuratorium.kielce.pl/15832/list-men-dotyczacy-incydentow-zwiazanych-z-bezpieczenstwem-uczniow-korzystajacych-z-technologii-informacyjno-komunikacyjnych/
Dnia 05 kwietnia 2017r. w naszej szkole odbyły się eliminacje do II Gminnego Konkursu Piosenki Przedszkolnej. Do konkursu przystąpiło 9 dzieci. Podczas konkursu dzieci śpiewały piosenki z przedszkolnego repertuaru. Wszyscy reprezentowali wysoki poziom umiejętności wokalnych. Jury w składzie: ks. Zbigniew Klepacz, p. Sławomir Strzeszkowski i p. Agnieszka Michalska oceniało dobór piosenki, muzykalność dziecka, poczucie rytmu, ogólny wizerunek artystyczny. Wszystkie te elementy decydowały o liczbie punktów i kolejności zdobytych miejsc przez dzieci. Po obradach wyłoniono zwycięzców :
I-miejsce wyśpiewała sobie Blanka Gwóźdź
Dodatkowo wyróżniono: Amelkę Kwiecień , Kamilę Januszek
Gratulujemy wyróżnionym i wszystkim uczestnikom i ich rodzicom. Blanka weźmie udział w II Gminnym Konkursie Piosenki Przedszkolnej , który odbędzie się w maju 2017r.
E-mail szkoły: | splysakow@op.pl |
Inspektor Ochrony Danych: | Radosław Adamiec
e-mail: r.ad@gazeta.pl |
Administrator strony: | Justyna Pietrzyk
tel: 41385-74-21 |
E-mail administratora strony: | jbrewczyk@interia.pl |
Telefon: | 41385-74-21 |
Adres szkoły: | Łysaków Drugi 44b 28-300 Jędrzejów Poland |
Nazwa szkoły: | Szkoła Podstawowa im. Franciszka Nawrota w Łysakowie |