Jak co roku w przedszkolu pieczenie i ozdabianie pierniczków świątecznych.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi nabór wniosków o przyznanie pomocy na
dofinansowanie kosztów zakupu komputera stacjonarnego lub przenośnego wraz z niezbędnym
oprogramowaniem oraz myszą, klawiaturą i ładowarką. Możliwa do otrzymania wysokość pomocy
wynosi do 1500 zł na rodzinę.
Wnioski można składać do 30 grudnia br.
Szczegółowe informacje na stronie: https://www.arimr.gov.pl/pomoc-krajowa/pomoc-na-zakupu-
komputera-dla-dziecka-z-rodziny-rolniczej.html
17 grudnia 2020r. oficjalnie ogłoszono wyniki gminnego konkursu plastycznego "Stop przemocy" organizowanego przez O.P.S. w Jędrzejowie. Pierwsze miejsce zajął uczeń naszej szkoły -Jakub Jaros
Serdecznie gratulujemy!!!
Drodzy Uczniowie! Szanowni Rodzice !
Dziękujemy Wam bardzo za udział w zbiórce żywności, produktów chemicznych,15 grudnia wszystkie artykuły przekazane zostały do O.P.S. w Jędrzejowie .Trafią one do kilku rodzin z naszej gminy, które najbardziej ich potrzebowały. Wasza pomoc jest nieoceniona. Cieszymy się, że mimo trudnej sytuacji związanej z epidemią udało się nam przeprowadzić tę akcję.
Jak co roku Mikołaj nie zapomniał o dzieciach z przedszkola w Łysakowie. Był występ dla Świętego, piosenka zaśpiewana po angielsku, a w nagrodę dzieci dostały okazałe paczki. Na zakończenie wspólny taniec z Mikołajem.
Na dzień Świętego Mikołaja cała szkoła uczestniczyła w projekcie "Santa Clause Rock". Zapraszam do obejrzenia efektów pracy uczniów.
W związku z obchodami Światowego Dnia Rzucania Palenia, który w 2020 roku przypada na 19 listopada Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jędrzejowie we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Jędrzejowie zorganizował konkurs plastyczny dLa uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych pt. „Postaw na marzenia – a nie na uzależnienia!”
UCZENNICA KLASY VI WERONIKA WĄCHAŁA ZDOBYŁA WYRÓŻNIENIE
I OTRZYMAŁA NAGRODY
Zabawa andrzejkowa połączona z wróżbami na wesoło to już coroczna tradycja przedszkolaków. Dzieci zaprezentowały różnorodne przebrania, tańce. W przerwie pomiędzy zabawą posilały się słodkościami zapewnionymi przez niezawodnych rodziców.
Andrzejki są obchodzone z 29 na 30 listopada, to data znana wszystkim. Tradycja ta jest lubiana w wielu krajach i chętnie obchodzona jako ostatnia okazja do rozrywki przed adwentem. Również dzieci z radością biorą udział w zabawach andrzejkowych, urządzając klasowe wróżby i nie tylko. Na dzisiejszej lekcji języka angielskiego omawiane były zwyczaje andrzejkowe w Europie oraz dzieci wykonały plakaty.
W dniu 25 listopada 2020r. Przedszkolaki w Łysakowie uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia dzieci nie mogły przynieść do przedszkola swojego ulubionego pluszaka, ale podczas wspólnej zabawy, zajęć plastycznych same wykonały swojego misia. Malowały farbami, wycinały, a na koniec zatańczyły w towarzystwie swoich ulubieńców. Nie zabrakło piosenek o niedźwiedziej tematyce oraz gier i zabaw. Uwieńczeniem miłego święta były słodkie misie lubisie dostarczone przez rodziców.
22 listopada to Dzień Kredki. Święto to w szczególny sposób związane jest z dziećmi. Dzieci swoje pierwsze prace wykonują właśnie kredką. Kredka towarzyszy im przez długie lata: w domu, przedszkolu, szkole… Za jej pomocą mogą wyrazić to co myślą, czują i o czym marzą.
Piątkowe pyszne wypieki w Przedszkolu.
“Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku.
Nie ma dzieci – są ludzie.”
Janusz Korczak
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka obchodzimy w rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne Stanów Zjednoczonych (ONZ) Konwencji o Prawach Dziecka. Miało to miejsce 20 listopada 1989 roku.
Prawa dziecka stanowią zbiór najbardziej podstawowych praw przynależnych każdemu dziecku. Niestety na całym świecie wciąż dochodzi do ich łamania. W związku z tym bardzo ważne jest, aby od najmłodszych lat edukować w tej kwestii, zapoznawać dzieci z ich prawami, aby były one świadome i potrafiły odpowiednio reagować, gdy dochodzi ich naruszania. Służą temu m.in. obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.
Uczniowie klasy II z tej okazji wykonali piękne plakaty ilustrujące niektóre, z przysługujących ich praw, które zaprezentowali podczas zajęć edukacji społecznej. Młodsze dzieci najbardziej zapamiętują treści przedstawione w sposób obrazowy, stąd właśnie pomysł na kolorowe plakaty. Podczas zajęć online uczniowie obejrzeli także prezentację multimedialną na temat Praw Dziecka, przygotowaną przez wychowawcę Karolinę Ganczarski. Odbyła się także pogadanka poruszająca tą ważną kwestię. Zachęcamy wszystko uczniów, nauczycieli i rodziców do zapoznania się z efektami pracy drugoklasistów.
Karolina Ganczarski
Daty 19 i 20 listopada to dni szczególne bowiem wtedy przypadają „Kampania Pomarańczowej Wstążki” oraz „ Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka”. Dzieci w sposób szczególny postanowiły połączyć te dwa ważne dni w jedno wydarzenie i powiedzieć zdecydowane NIE wobec jakiejkolwiek przemocy i łamaniom praw dziecka. Na wstępie dzieci za pomocą projekcji multimedialnej zapoznały się z :
1. Konwencją o prawach dziecka uchwaloną w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych
2 Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej i dotyczącymi w niej zapisami odnośnie praw dzieci, Deklaracja Genewską oraz Deklaracją Praw Dziecka.
3Postacią Janusza Korczaka, cenionego na świecie działacza na rzecz godnego traktowania dzieci, oraz Ludwika Rajchmana, pomysłodawcę stworzenia międzynarodowej organizacji działającej na rzecz dzieci – UNICEF.
4. Historią powstania ogólnoświatowej kampanii „19 dni przeciwko przemocy, krzywdzeniu dzieci i młodzieży”
Następnie dzieci na placu przedszkolnym puściły w powietrze pomarańczowe balony pomarańczowy to kolor ostrzegawczy – ostrzegamy i mówimy STOP PRZEMOCY I KRZYWDZENIU DZIECI !
Nasza szkoła przystąpiła do ogólnoświatowej kampanii „19 dni Przeciwko Przemocy i Krzywdzeniu Dzieci i Młodzieży”, która jest realizowana każdego roku w dniach 1 - 19 listopada.
Jest to akcja, która nagłaśnia ważny i trudny problem przemocy. Symbolem kampanii jest pomarańczowa
wstążka opatrzona napisem YES to prevention of child abuse! (Tak dla ochrony dziecka przed krzywdzeniem!). Pomarańczowy to kolor ostrzegawczy i zwracający uwagę.
W związku z tym uczniowie klas 1-4 na pomarańczowych kartkach zapisali hasła nawołujące do zaprzestania przemocy wobec dzieci i młodzieży. Wymowne słowa miały także zwrócić uwagę dorosłych na konieczność nawiązywania dialogu w sytuacjach trudnych oraz pokojowego rozwiązywania konfliktów. Dzieci założyły ponadto pomarańczowe T-Shirty lub bluzki, część z nich przypięła sobie wstążeczki w tym kolorze. Uczniowie wykonali także plakaty ilustrujące problem przemocy wobec dzieci i młodzieży. Wszystkie prace zostały zaprezentowane 19 listopada, ponieważ to właśnie dziś na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci i Młodzieży.
Uczniowie klas starszych aktywnie uczestniczyli w zajęciach wychowawczych na których zostały przedstawione treści programowe kampanii. Zapoznali się również z dokumentami, które gwarantują im podstawowe prawa: Konstytucja RP art 72, Konwencja o Prawach Dziecka, Ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka. Uczniowie zostali poinformowani o adresach, telefonach, mailach instytucji i służb, do których w razie potrzeby mogą zwrócić się o pomoc. Dzięki tej kampanii wzrosła świadomość uczniów, jak wiele od nich zależy, ponieważ brak reakcji oraz nieudzielenie pomocy osobom potrzebującym jest przyzwoleniem na dziejące się zło.
Cała akcja miała na celu propagowanie myśli przewodniej kampanii „Pomarańczowej Wstążki”,
mianowicie: „Razem z nami buduj bezpieczny świat - bez przemocy, pełen miłości i szacunku do drugiego człowieka, zapewniający wszystkim prawidłowy rozwój”.
"Żywe obrazy" - tak brzmiał temat jednego z zadań na lekcji plastyki. Uczniowie wybierali obraz jednego z malarzy a następnie przygotowywali sesję zdjęciową upodabniając się do postaci z obrazów.
Pablo Picasso "Stary gitarzysta", "Chłopiec z jabłkiem" Michael Taylor, "Dziecko śpiące na książce" Jean Baptiste Greuze, "Dziewczynka z misiem" Igor Skworcow
Oto efekty pracy uczniów z ubiegłych lat, Pomysłowość i determinacja uczniów są godne podziwu.
"Jeszcze Polska nie zginęła..." zaśpiewali uczniowie klasy II we wtorek o godzinie 11:11 włączając się tym samym do akcji MEN "Szkoła do hymnu". Dzieci wraz z wychowawcą klasy oraz nauczycielem wspomagającym połączyli się za pomocą komunikatora "meet" i wspólnie odśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego".Z tej okazji uczniowie wykonali także biało-czerwone kotyliony.
Przedszkolaki uczciły Święto Odzyskania Niepodległości odśpiewaniem "Mazurka Dąbrowskiego" oraz pomalowaniem godła Polski.
W związku z przypadającą w dniach 1 – 19 listopada ogólnoświatową i ogólnopolską kampanią
19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
w Jędrzejowie uprzejmie informuje, że w br. Powiat Jędrzejowski po raz piąty włączył się w obchody w/w
Kampanii.
Kampania 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży to akcja, która nagłaśnia
ważny i trudny problem jakim jest krzywdzenie dzieci i młodzieży. Jej zasadniczym celem jest tworzenie
świata, w którym dzieci i młodzież czują się bezpiecznie i szczęśliwie.
Autorem światowej kampanii jest Women's World Summit Foundation (WWSF). Organizacja
powstała w latach 90-tych w Genewie i jej nadrzędnym celem jest wspieranie kobiet, dzieci i organizacji
pozarządowych. Kobiety i dzieci (dziewczęta i chłopcy poniżej 18 roku życia) reprezentują największą grupę
na świecie, która praktycznie nie ma wpływu na ekonomiczne i polityczne warunki, w jakich żyje i której
prawa bardzo często są naruszane.
W 2000 roku w dniu 19 listopada, WWSF wprowadziła światowe obchody dnia przeciwko
krzywdzeniu dzieci. Ta data stała się początkiem budowania sieci współpracy organizacji pozarządowych
z całego świata, które zaczęły przygotowywać obchody kampanii w swoich krajach. Celem podejmowanych
działań było budowanie właściwych postaw wobec przemocy, tworzenie międzynarodowej sieci współpracy
i wymiana dobrych praktyk z zakresu profilaktyki i interwencji.
Ponieważ okazało się, że jeden dzień to zbyt mało, by poruszyć wszystkie istotne problemy związane
z negatywnymi i dramatycznymi doświadczeniami dzieci i młodzieży na całym świecie, w 2011 roku WWSF
rozpoczęła ogólnoświatową kampanię 19 dni, która organizowana jest co roku przez pierwsze dni listopada.
Celem kampanii jest zwiększenie społecznego zaangażowania w sprawy przeciwdziałania
przemocy wobec dzieci, promocja pozytywnych rozwiązań związanych z przeciwdziałaniem przemocy,
motywowanie społeczności lokalnych do działań na rzecz dzieci krzywdzonych, edukacja społeczna
dostarczająca wiedzy o zjawisku krzywdzenia dzieci i sposobach radzenia sobie z tym problemem.
Symbolem Kampanii jest pomarańczowa wstążka opatrzona napisem „YES to prevention of child
abuse!” ( „Tak dla ochrony dziecka przed krzywdzeniem”). Pomarańczowy to kolor ostrzegawczy
i zwracający uwagę. Ponieważ przemoc przybiera różne formy i oblicza, co roku kampania opatrzona jest
innym hasłem przewodnim. np. zapobieganie tradycyjnym, krzywdzącym praktykom.
Działaniom tegorocznej Kampanii towarzyszy myśl przewodnia: „Razem z nami buduj bezpieczny świat -
bez przemocy, pełen miłości i szacunku do drugiego człowieka, zapewniający wszystkim prawidłowy rozwój”,
zwracając uwagę na konieczność przestrzegania podstawowych praw dziecka, zagwarantowanych w art. 72
konstytucji RP, a mianowicie: prawa do życia i rozwoju ( prawa osobiste ) i prawa do odpowiednich warunków
niezbędnych do rozwoju umysłowego i fizycznego dziecka, tj. prawo do godnych warunków życia
odpowiedniego poziomu życia ( prawa socjalne będące obowiązkiem dorosłych i państwa wobec dzieci ).
Dziecko, tak jak każdy człowiek ma również prawnie zagwarantowane dobra osobiste ( m.in. cześć,
wizerunek, życie rodzinne, więź rodzinna, nietykalność cielesna ), na straży których stoi art. 23 kodeksu
cywilnego, wyznaczający jednocześnie granice władzy rodzicielskiej. Przemoc psychiczna i fizyczna nie
tylko naruszają w/w prawa i dobra osobiste dziecka, ale też powodują szkody fizyczne i psychiczne
( często nieodwracalne ) oraz niewyobrażalne cierpienie, które dziecko doznaje od najbliższych mu osób,
które powinny je chronić.
W Polsce organizacją ogólnokrajowych kampanii 19 dni zajmuje się Fundacja po Drugie oraz
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę ( dawna Fundacja Dzieci Niczyje ).
W ramach V Powiatowej Kampanii „Pomarańczowej Wstążki” zaplanowaliśmy: m.in.:
akcję informacyjno-edukacyjną dla mieszkańców Powiatu Jędrzejowskiego poprzez: ogłoszenia
w mediach lokalnych, na stronach internetowych powiatu i PCPR-u w tym m. in. na temat przedmiotowej
kampanii oraz proponowanych form pomocy i instytucji, w których tę pomoc można uzyskać,
dystrybucję materiałów profilaktyczno – edukacyjnych w formie elektronicznej: informacji,
ogłoszeń, ulotek i plakatów przekazanych do urzędów, służb, instytucji, placówek oświatowych
i medycznych oraz placówek opiekuńczo – wychowawczych, celem wykorzystania we własnym zakresie
dzień „Pomarańczowej wstążeczki” w placówkach opiekuńczo – wychowawczych,
dodatkowe bezpłatne porady psychologa ( 19.11.2020 r. ) i adwokata ( 26.11.2020 r. ),
Ze względu na pandemię i wynikające z niej ograniczenia zaproponowaliśmy szkołom
udostępnienie uczniom oraz ich rodzicom/opiekunom przekazanych drogą elektroniczną materiałów
dotyczących kampanii w postaci plakatu, ulotki i informacji, np. poprzez zamieszczenie na stronie
szkoły i/lub przekazanie ich za pomocą dostępnych komunikatorów, celem uwrażliwienia społeczności
lokalnej na problematykę tegorocznej kampanii 19 dni oraz uświadomienia uczniom, że pomimo
pandemii i ograniczonych kontaktów, nie są zostawieni sami ze swoimi problemami, że szkoła i inne
instytucje zawsze są gotowe ich wspierać i w razie konieczności udzielić pomocy.
Poniżej zamieszczamy przydatne adresy, telefony i maile instytucji i służb, do których w razie potrzeby
warto zwrócić się o pomoc. Informujemy również, że na stronie powiatu www.jedrzejow.pl i pcpr-u
pcpr.jedrzejow.pl dostępny jest aktualny Wykaz jednostek nieodpłatnego poradnictwa w Powiecie Jędrzejowskim.
W naszym powiecie akcji patronuje Starosta Jędrzejowski Paweł Faryna
PAMIĘTAJ!!!
PRZEMOC SAMA SIĘ NIE SKOŃCZY
NIC NIE USPRAWIEDLIWIA PRZEMOCY
ZGŁOŚ SIĘ PO POMOC DO SPECJALISTY
Jeśli jesteś osobą doświadczającą przemocy albo świadkiem przemocy koniecznie zgłoś się po pomoc:
- na Komendę Powiatową Policji w Jędrzejowie, przy ul. 11 Listopada 78, tel. 41 3860205,
fax 41 3860203, email: jedrzejow@ki.policja.gov.pl albo na właściwy terenowo posterunek Policji
- do ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania
- do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Jędrzejowie, przy ul. Okrzei 49B, numer telefonu 41 3863600,
w godz. urzęd.: pon. 7:30 – 15:30, wt.- czw. 7:30 – 15:30, pt. 7:30 – 14:30, pcprjedrzejow@wp.pl
- do Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Jędrzejowie, przy ul. Reymonta 1, tel. 41 3861722, 41 3862081
w godz. urzędowania, tj. pn., śr. i czw. 7:30-17:00, wt. i pt. 7:30 – 16:00, e-mail: poradnia.jedrzejow@poczta.onet.pl
- do Lokalnego Punktu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Jędrzejowie, przy ul Armii Krajowej
9 w każdy pt. w godz. od 9:00 – 16:00, całodobowy telefon interwencyjny 531-618-359 / czynny również w niedziele
i święta /
- do Punktu Informacyjno – Konsultacyjnego ds. Uzależnień w Jędrzejowie, przy ul. 11-go Listopada 26
( II piętro ), w pon., wt. i pt. w godz. od 14:30 – 19:30 ( nr telefonu 663347448 ).
albo zadzwoń:
- 116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
- 0 801 120 002 - Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy Niebieska Linia
- 195 25 -Telefon zaufania dla Osób w Kryzysie
- 41 368 18 67; 41 368 18 74 - Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Kielcach
- 784 531 622, 41 366 48 47 – Centrum Interwencji Kryzysowej Caritas Diecezji Kieleckiej
- 693 90 40 44; 601 40 55 98 – Fundacja po Drugie
Dyrektor PCPR w Jędrzejowie
mgr Tomasz Kowalski
mgr Tomasz Kowalski
6 listopada uczniowie klasy 2 wzięli udział w akcji „Śniadanie daje moc”. Dzieci doskonale wiedzą, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, ponieważ to ono daje nam moc do działania. Bez niego czujemy się osłabieni i zmęczeni, a poranek wydaje się być znacznie trudniejszy niż mógłby być! Zjedzenie wartościowych produktów rano poprawia nam także nastrój i myślenie. Umilenie sobie początku dnia pysznym posiłkiem wydaje się być dobrym pomysłem, prawda?
Ze względu na fakt, iż w klasie 2 nauczanie prowadzone było zdalnie, każde dziecko przygotowało pyszny, zdrowy posiłek pod okiem rodziców i przesłało zdjęcia wychowawcy klasy. Efekty pracy uczniów
E-mail szkoły: | splysakow@op.pl |
Inspektor Ochrony Danych: | Radosław Adamiec
e-mail: r.ad@gazeta.pl |
Administrator strony: | Justyna Pietrzyk
tel: 41385-74-21 |
E-mail administratora strony: | jbrewczyk@interia.pl |
Telefon: | 41385-74-21 |
Adres szkoły: | Łysaków Drugi 44b 28-300 Jędrzejów Poland |
Nazwa szkoły: | Szkoła Podstawowa im. Franciszka Nawrota w Łysakowie |