Uczniowie

  • Śniadanie daje moc"

    W piątek 6 listopada przedszkolaki samodzielnie przygotowywały sobie zdrowe śniadanie. Radości było co niemiara

  • DRODZY NAUCZYCIELE, RODZICE I UCZNIOWIE

    Od poniedziałku, 9 listopada br. zawieszone zostają zajęcia stacjonarne dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Tym samym, do 29 listopada br. przedłużamy zawieszenie zajęć stacjonarnych dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych. Do 29 listopada br. uczniowie las I-VIII będą uczyć się wyłącznie w trybie zdalnym.

     

    Nauka i opieka dla dzieci w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych pozostaje bez zmian.

  • Hallowe’en

    Opis

    Halloween – zwyczaj związany z maskaradą, obchodzony w wielu krajach w wieczór 31 października. Odniesienia do Halloween są często widoczne w kulturze popularnej, głównie amerykańskiej. Halloween najhuczniej jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii.
    Uczniowie wszystkich klas na lekcji języka angielskiego dowiedzieli się o tradycjach i przygotowali z okazji tego święta piękne dynie oraz projekty. Zapraszamy do obejrzenia wszystkich prac. Happy Hallowe'en everyone :-) 

  • Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele

    Zajęcia stacjonarne w klasach 4-8 zostają zawieszone. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 października 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, uczniowie klas 4-8 przechodzą na naukę zdalną.

    Nowe zasady funkcjonowania szkół podstawowych wejdą w życie od soboty 24 października 2020 r. i będą obowiązywały do niedzieli 8 listopada 2020 r.

    Klasy I-III w naszej szkole będą funkcjonowały stacjonarnie wg dotychczasowego planu.

     

     

  • INFORMACJA DLA RODZICÓW

    W związku ze stwierdzeniem pozytywnego wyniku na obecność koronawirus COVID 19  w środowisku domowym  pracownika Szkoły Podstawowej w Łysakowie zajęcia w klasach I-VIII     i oddziale przedszkolnym zostają zawieszone od 19.10.2020 r. do 22.10.2020 roku. Jednocześnie informuję,  że od 19. 10.2020 r. do 22.10.2020 r. zostaje wprowadzone  zdalne nauczania w klasach I-VIII i w oddziale przedszkolnym.

     

    WAŻNE

     

    W dniach 23 października 2020 r. 30 października 2020 r. nauczanie w klasach IV-VIII będzie się odbywać w trybie zdalnym za pośrednictwem usługi platformy MEET, TEAMS lub innych uzgodnionych z nauczycielem aplikacji internetowych. Lekcje odbywać się będą według obowiązującego planu zajęć. W zdalnym nauczaniu jednostka lekcyjna trwa 45 minut z czego do 30 minut przy komputerze, Pozostałe 15 minut uczeń pracuje samodzielnie.

     

     

    UWAGA

     

    W związku z trwającą pandemią koronawirusa odwołane są spotkania indywidualne z nauczycielami w pierwsze poniedziałki miesiąca.

    W razie potrzeby Rodziców prosi się o kontakt telefoniczny, mailowy lub za pośrednictwem dziennika elektronicznego z wychowawcami klas.

     

  • 14go października Dzień Nauczyciela.

    Dzień Nauczyciela co roku wypada w ten sam dzień. Tego dnia w szkołach organizowane są różnego rodzaju uroczystości, których celem jest podziękowanie nauczycielom i mentorom za ich wkład w rozwój intelektualny uczniów. Również tego dnia przyznawane są Nagrody Dyrektora za szczególne osiągnięcia w pracy. Nauczyciele, którzy otrzymali nagrodę:

    Pani Magdalena Jakubanis

    Pani Ewa Marcinkowska

    Pani Elżbieta Adamus

    Pani Karolina Ganczarska

    Pan Artur Fortunka

    Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w pracy z dziećmi.

  • Warzywne postaci

    Dnia 7 października uczniowie klasy 2 podczas zajęć z edukacji technicznej zmierzyli się z nie lada wyzwaniem. Mając do dyspozycji paletę kolorowych warzyw musieli wykonać bardzo ciekawe postaci. Wszyscy dołożyli wszelkich starań, aby przygotowane ludziki były nie tylko estetyczne, ale także smaczne. Podczas wykonywania zadania dzieci przysłuchiwały się prelekcji wychowawczyni Karoliny Ganczarski na temat wpływu warzyw i owoców na właściwe funkcjonowanie naszego organizmu. Na koniec każdy  uczeń zaprezentował wyniki swojej pracy na forum klasy, po czym zjadł bogatą w witaminy i minerały warzywną postać.

    AUTOR: Karolina Ganczarski

  • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

    Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia odbywa się od 2011 roku. Jest to wielkie święto w całej szkole. Z tej okazji uczniowie wszystkich klas naszej szkoły przypominają sobie tabliczkę mnożenia w trakcie różnych zabaw i konkursów.

    Uczniowie klasy IV wyśmienicie bawili się mnożeniem na dodatkowych zajęciach z matematyki. Zdają sobie sprawę z tego, że "Niećwiczone mięśnie zanikają, a niećwiczone zdolności zacierają się w czasie", dlatego tabliczkę mnożenia trzeba systematycznie powtarzać. W tym celu uczestniczyli w grach takich jak: układanie okrągłego domina, zabawa z kartami „Ja mam kto ma?”, przebijanie balonów zawierających rymowane wierszyki dotyczące tabliczki mnożenia np. „Uwaga dzieci, mam ważne wieści – 5 razy 8 będzie 40”. Uczniowie korzystali również z nowoczesnych technologii grając w gry interaktywne sprawdzające umiejętność mnożenia. Na koniec zajęć każdy uczestnik zabaw otrzymał zakładkę do książki z tabliczką mnożenia.

  • Dzień Jedności Niemiec

    Każdego roku 3 października nasi zachodni sąsiedzi celebrują Dzień Jedności Niemiec. Jest to święto państwowe obchodzone w rocznicę Zjednoczenia Niemiec w 1990. Po zjednoczeniu rozważano różne daty święta upamiętniającego to zdarzenie. Ostatecznie uznano właśnie 3 października za dzień, w którym będą odbywały się uroczystości upamiętniające ten ważny moment w historii Niemiec. W związku z faktem, iż w tym roku Święto wypadło w sobotę uczniowie naszej szkoły zaprezentowali przygotowaną przez siebie prezentację multimedialną  na temat  Dnia Jedności Niemiec i związanych z nim wydarzeń w poniedziałek 5 października. Dzieci przygotowały ponadto gazetkę ścienną, która zawisła na szkolnym korytarzu, aby także młodsi koledzy mogli zapoznać się z informacjami na temat historii Święta obchodzonego przez naszych zachodnich sąsiadów.

    AUTOR: Karolina Ganczarski

  • Konsultacje z Rodzicami.

    Konsultacje z rodzicami odbywać się będą w każdy pierwszy Poniedziałek miesiąca o godzinie 16:00. 

  • 30 września Dzień Chłopaka.

    Dziś cała szkoła pod opieką Samorządu Uczniowskiego oraz Pani Magdaleny Jakubanis i Pani Elżbiety Król obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Z tej okazji ogłoszony został konkurs na "Najsympatyczniejszego chłopaka" w klasie oraz "Najsympatyczniejszego chłopaka" całej szkoły. Zwycięzcom serdecznie Gratulujemy.

    Kl. I

    Sebastian Pardela

    Kl. II 

    Karol Wachowicz

    Kl. III

    Karol Wróbel

    Kl. IV

    Kacper Król

    Kl. VI

    Karol Ptak

    Kl. VII

    Ernest Michalski

    Kl. VIII

    Daniel Januszek

    CERTYFIKAT CHŁOPAKA DOSKONAŁEGO otrzymał:

    Stanisław Wachowicz

     

  • Dzień Chłopaka w kl. VII

    W klasie VII odbył się Dzień Chłopaka zorganizowany przez koleżanki z klasy oraz panią wychowawczynię bylo pysznie i zabawnie.

  • Dzień Chłopaka w Przedszkolu

    30 września przedszkolaki celebrowały Dzień chłopaka. Były upominki, tańce oraz słodki poczęstunek zapewniony przez cudownych rodziców.

  • Jadłospis obiadów.

    PONIEDZIAŁEK

    28.09.2020

    Zupa pomidorowa z ryżem

     

    Alergen 1 7 9

    Jogurt owocowy

     

    Alergen 7

     

    WTOREK

    29.09.2020

     

    Makaron ze szpinakiem i grillowanym kurczakiem

     

    Alergen 1 7

     

    nektarynka

     

     

     

    ŚRODA

    30.09.2020

    Kopytka okraszone masłem, bułką tartą i miodem

     

    Alergen 1 3

     

    marchew

     

    CZWARTEK

    01.10.2020

     

    Pulpet w sosie pomidorowym, ziemniaki, surówka z białej kapusty

     

    Alergen 1 3 7

     

    jabłko

     

    PIĄTEK

    02.10.2020

     

    Krupnik z kaszą pęczak, ziemniakami i chlebem mieszanym

     

    Alergen 1 9

     

    kruche ciasto z owocami

     

    Alergen 1 3

     

    PONIEDZIAŁEK

    05.10.2020

     

    Zupa jarzynowa z ziemniakami i chlebem wieloziarnistym

    Alergen 1 7

     

    budyń owocowy

     

    Alergen 7

     

    WTOREK

    06.10.2020

     

    Łazanki z kapustą kiszoną i mięsem

     

    Alergen 1 9 10

     

    marchew

     

    ŚRODA

    07.10.2020

    Kasza jęczmienna z pulpetem rybnym w sosie koperkowym

     

    Alergen 1 3 7

     

    jabłko

     

    CZWARTEK

    08.10.2020

    Pałka z kurczaka pieczona, ziemniaki, surówka z marchwi i jabłka

    Alergen 1 7

     

    śliwka

     

     

    PIĄTEK

    09.10.2020

    Zupa pomidorowa z makaronem

     

    Alergen 1 7 9

    Ciasto piernikowe

     

    Alergen 1 3 7

     

     

     

     

  • Słodkie wypieki

  • EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW W NASZEJ SZKOLE

    Dnia 26.09.2020 mieszkańcy naszego kontynentu świętowali Europejski Dzień Języków. Z tej okazji uczniowie klas VII i VIII przygotowali kolorowe plakaty z ciekawostkami dotyczącymi języków, którymi posługują się obywatele europejskich krajów . Prace zostały zawieszone na gazetce znajdującej się na szkolnym korytarzu, tak, aby pozostali uczniowie naszej szkoły mogli zapoznać się z informacjami przygotowanymi przez starszych kolegów. Autorzy prac dołożyli wszelkich starań, aby obok ciekawostek językowych zaprezentować odbiorcom wiadomości na temat poszczególnych państw oraz charakterystycznych dla nich miejsc i zabytków. Europejski Dzień Języków stanowił doskonałą okazję do poznania tak zwanych łamańców językowych, a także kultury  europejskich krajów.

    AUTOR: Karolina Ganczarski

  • Europejskie Dni Dziedzictwa.

    W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2020 czyli największym europejskim projekcie społeczno-edukacyjnym, którego celem jest edukacja historyczna i kulturalna, pod hasłem przewodnim"Moja droga,,. W naszej szkole 21.09.2020 uczniowie kl VII i VIII uczestniczyli w zajęciach z historii, na których zostały prezentowane i omawiane pokazy multimedialne:,, 100 lecie Bitwy Warszawskiej zwanej Cudem nad Wisłą "oraz,,, Moja droga- wielcy podróżnicy". Materiały zostały udostępnione Szkole w Łysakowie w ramach współpracy z Biblioteką Pedagogiczną w Jędrzejowie. Uczniowie poznali znaczenie 18 decydującej bitwy w dziejach świata oraz sylwetki polskich podróżników i odkrywców - Bronisława Piłsudskiego, Pawła Edmunda Strzeleckiego, Henryka Arctowskiego czy Arkadego Fiedlera. Zajęcia zostały przeprowadzone przez Elzbietę Adamus.

  • Deklaracja dostępności

    Szkoła Podstawowa w Łysakowie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Szkoły Podstawowej w Łysakowie https://www.splysakow.edupage.org/

    Data publikacji strony internetowej: 2020-09-25

    Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2020-09-25

    Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:

    – zamieszczone informacje są w postaci artykułów lub załączników, które nie są dostępne cyfrowo w całości, bo zostały opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej lub nie są wykorzystywane do realizacji bieżących zadań,

    – zamieszczone informacje w postaci załączników są w postaci skanów z uwagi na charakter informacji jaki jest niezbędny do opublikowania informacji,

    – filmy nie posiadają napisów dla osób głuchych,

    – zdjęcia z wydarzeń nie posiadają pełnych opisów alternatywnych.

    Oświadczenie sporządzono dnia: 2020-09-25

    Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.

    Na stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki.

    Informacje zwrotne i dane kontaktowe

    W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest P. Magdalena Jakubanis, e-mail: jakubanisek@gmail.com. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 41385-74-21. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.

    Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich. www.rpo.gov.pl

    Dostępność architektoniczna

    Dane adresowe: Szkoła Podstawowa w Łysakowie, Łysaków Drugi 44b, 28-300 Jędrzejów.

    Do budynku szkoły prowadzi główne wejście znajdujące się od strony północnej. Jest ono ogólnodostępne w godzinach pracy szkoły. W gabinecie dyrektora szkoły jest podgląd monitoringu obejmujący wejście główne do budynku szkoły.

    Budynek szkoły i budynek oddziału przedszkolnego to budynki parterowe, znajdują się w nich korytarze prowadzące do poszczególnych klas. W budynku szkoły znajduje się gabinet dyrektora, biblioteka szkolna, łazienka, szatnia orz sale lekcyjne. Do budynku oddziału przedszkolnego, który jest odrębnym parterowym budynkiem prowadzą dwa wejścia od strony północnej i wschodniej. Przy każdym wejściu są schody składające się z pięciu stopni. Od strony północnej znajduje się podjazd dla niepełnosprawnych. W budynku jest kuchnia, stołówka, szatnia, łazienka oraz sala zajęć. Osobami oddelegowanymi do udzielania informacji przy wejściach głównych tych budynków są pracownicy obsługi. Zastępcza salka gimnastyczna znajduje się w trzecim budynku oddalonym od głównego o około 200 m. Jest to budynek piętrowy, do którego prowadzi tylko jedno wejście od strony północnej. Do budynku prowadzą schody składając się z czterech stopni oraz podjazd dla osób niepełnosprawnych. Wewnątrz jest korytarz, sale do ćwiczeń oraz łazienka.

    Budynki szkoły nie dysponują platformami, pętlami komunikacyjnymi itp.

    Drogi ewakuacyjne wewnątrz budynków są oznakowane.

    Od strony wschodniej przy budynku oddziału przedszkolnego znajduje się miejsce parkingowe wyznaczone dla osób niepełnosprawnych i jest specjalnie oznakowane.

    W budynkach nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących, nie można skorzystać z tłumacza języka migowego.

    Więcej informacji o dostępności cyfrowej można znaleźć na stronie Ministerstwa Cyfryzacji https://www.gov.pl/web/dostepnosc-cyfrowa/

     

  • Pyszne wypieki dla przedszkola i szkoły..

  • Procedury bezpieczeństwa organizacji pracy szkoły w związku z zagrożeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2

    Załącznik nr 1do Zarządzenia nr 1/2020/2021z dnia 26.08.2020r.

     

    Procedury organizacji pracy szkoły

    od 1 września 2020r. i postępowania prewencyjnego pracowników oraz rodziców/opiekunów prawnych w czasie zagrożenia epidemicznego

     

     

    • Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2020 r. poz. 1327, z późn. zm.)

    • Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 910, z późn. zm.)

    • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2020 r. poz. 1166, z późn. zm.)

    • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID19. (Dz. U. poz. 493)

    • Wytyczne MEN, MZ i GIS, BE dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020r.

     

    I. Cele:

     

    Celem procedury jest określenie zasad organizacji pracy szkoły/placówki, zwanej dalej Szkołą

    Podstawową w Łysakowie, w związku z zagrożeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2

    określenie działań prewencyjnych mających na celu uniknięcie rozprzestrzeniania się wirusa.

    Dokument opracowano w trosce o zapewnienie bezpiecznych oraz higienicznych

    warunków uczniom oraz kadrze zatrudnionej w placówce.

     

    II. Organizacja zajęć:

     

    1. Uczniowie noszą maseczki w przestrzeniach wspólnych(np. korytarze, szatnie), po wejściu do sali lekcyjnej, podczas zajęć, uczniowie nie muszą korzystać z maseczki.

    2. Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (szczególnie po przyjściu do placówki, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.

    3. W miarę możliwości ogranicza się częstą zmianę pomieszczeń dydaktycznych.

    4. Przewiduje się organizację przerw na świeżym powietrzu wg. ustalonego harmonogramu i w zależności od warunków atmosferycznych. Uczniowie mają bezwzględny zakaz samowolnego opuszczania terenu szkoły.

    5. Sale dydaktyczne i przestrzeń wspólna będą wietrzone i dezynfekowane zgodnie z obowiązującymi wytycznymi. (załącznik nr 1).

    6. Placówka prowadzi monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach, klawiatur, włączników.

    7. Uczniowie posiadają wyłącznie własne przedmioty i podręczniki na swoim stoliku.

    8. Nie udostępniają przyborów, podręczników itp. innym uczniom.

    9. Nie przynoszą do szkoły zbędnych przedmiotów.

    10.Przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, zostały usunięte do odwołania.

    11. Podczas realizacji zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie jest możliwe zachowanie dystansu, ćwiczenia i gry kontaktowe są ograniczane. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) używane podczas zajęć, są czyszczone lub dezynfekowane. W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga są myte detergentem lub dezynfekowane po każdym dniu zajęć. W miarę możliwości zajęcia wychowania fizycznego organizuje się na świeżym powietrzu. Sale do ćwiczeń oraz plac zabaw również podlegają dezynfekcji. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.

    12.Uczniom korzystającym z zajęć świetlicowych rekomenduje się noszenie maseczek.

    Do Regulaminu Świetlicy wprowadzono zapisy dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa w okresie pandemii. Do świetlicy szkolnej uczęszczają tylko dzieci obojga rodziców pracujących stacjonarnie. Celem zminimalizowania liczebności dzieci świetlicowych, Rodziców uprasza się o pozostawianie dzieci, tylko w przypadku braku możliwości zorganizowania innej opieki. Pomieszczenia,w których prowadzone są zajęcia świetlicowe,zostały wyposażone w dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk, które są dostępne pod nadzorem nauczyciela.

    13. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lubw izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.

    14. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych.W drodze doi ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej. Dotyczy to również uczniów dowożonych do i ze szkoły pod opieką nauczyciela-opiekuna.

    15. Przy wejściach do budynku szkoły zamieszczone są informacje o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcje użycia środka dezynfekującego. Wszyscy wchodzący do budynku szkoły mają możliwość skorzystania z płynu do dezynfekcji rąk.

    16. Uczniowie klas starszych (IV-VIII) zobowiązani są do wchodzenia do budynku szkoły w maseczkach, zdejmują je dopiero w salach lekcyjnych.

    17. Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły,zachowując zasady:

    -1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,

    - dystans od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,

    - dystans od pracowników szkoły min. 1,5 m,

    Opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanychz bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli(m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).

    18. Na terenie szkoły obowiązuje zakaz wstępu osób, których obecność nie jest konieczna do zapewnienia realizacji odbywających się zajęć. Ogranicza się przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum (obowiązuje je stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych)i w wyznaczonych obszarach.

    19. Szkoła w razie potrzeby będzie kontaktować się z rodzicami (opiekunami) telefonicznie lub e-mail.

    20. Przed wejściem dzieci/uczniów do szkoły w miarę możliwości będzie prowadzony pomiar temperatury za pisemną zgodą rodziców przez wyznaczonego pracownika termometrem bezdotykowym .

    21. Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, konieczna będzie jego izolacja w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób oraz niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunówo konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu). Rodzic po telefonie od nauczyciela ma obowiązek odebrać dziecko/ ucznia najszybciej jak to możliwe, nie później niż 60 minut od otrzymania telefonu.W przypadku nieodebrania ucznia lub braku możliwości skontaktowania sięz rodziami/ osobami upoważnionymi do odbioru dziecka, nauczyciel (wychowawca) zawiadamia odpowiednie organy służby zdrowia.

    22. W czasie przerw międzylekcyjnych obowiązywać będzie uczniów noszenie maseczek, jeżeli będą opuszczać sale lekcyjną. Zaleca się, aby uczniowie spędzali jak najwięcej czasu w swoich grupach rówieśniczych unikając większych zgromadzeń w czasie przerw.

    23. Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.

    24. Nauczyciel w klasach I-III organizuje przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb.

    25. Zakazuje się przynoszenia do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególnościz niepełnosprawnościami. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki, rzeczy.

    26. Zabrania się przebywania w czasie przerw w szatni szkolnej. Uczniowie, którzy wchodzą do szatni powinni zdezynfekować ręcę, w miarę szybko przebrać się i opuścić pomieszczenie.

    27. Zasady realizacji zajęć pozalekcyjnych przebiegać będą według Procedury organizacji zajęć pozalekcyjnych (załącznik nr 2).

    28. Zasady korzystania z biblioteki szkolnej określają Procedury zapewnienia bezpieczeństwa w bibliotece (załącznik nr 3).

    III Stołówka szkolna

    1. Celem ograniczenia liczby dzieci jednocześnie korzystających ze szkolnej stołówki posiłki będą wydawane wg. ustalonego harmonogramu . Dodano drugą długą przerwę (obiadową).

    2.W przestrzeni wspólnej uczniowie korzystają z osłony ust i nosa, zajmują wskazane miejsce i zdejmują maseczkę. Po zakończeniu posiłku ponownie ją zakładają.

    3.Uczniowie korzystający ze stołówki zajmują stolik wyznaczony dla danej grupy/klasy.

    4.Dopuszcza się możliwość spożywania posiłków przez uczniów oddziału przedszkolnego w sali dydaktycznej z zachowaniem zasad BHP.

    5. Wprowadzono zmianowe wydawanie posiłków, czyszczenie blatów, stołów, poręczy, krzeseł po każdej grupie.

    6. Przy organizacji żywienia w szkole (stołówka szkolna), obok warunków higienicznychwymaganych przepisami prawa, odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo wprowadza się zasady szczególnej ostrożności:

        1. a. Pracownicy kuchni zobowiązani są do zachowania odległości stanowisk pracy (co najmniej 1, 5 m).

          b. Pracownicy, o których mowa w pkt 1. stosują środki ochrony osobistej, płyny dezynfekujące do czyszczenia powierzchni i sprzętów.

          c. Każdy pracownik dba o utrzymanie wysokiej higieny, dokonuje mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.

          d. Odpady materiałów służących do dezynfekcji oraz zbędne opakowania niezwłoczniepo dokonaniu dezynfekcji wyrzucane są specjalne wyznaczonego zamkniętego kosza. Obok kosza lub na nim zamieszcza się informację: „Kosz na odpady materiałów służących do dezynfekcji”.

          e. Pracownicy wyrzucają zużyte jednorazowe środki ochrony osobistej do zamykanych, wyłożonych workiem foliowym koszy znajdujących się poza kuchnią.

    7. Przy stolikach zachowuje się odległość co najmniej 1,5 m pomiędzy osobami spożywającymi posiłki.

    8. Pracownik kuchni wydając posiłek, podaje dziecku sztućce.

    9. Spożywanie posiłków będzie odbywało się w systemie zmianowym celem zachowania bezpiecznej odległości przy stolikach.

    10.Pracownicy obsługi wietrzą pomieszczenie, dokonują dezynfekcji blatów stołów i poręczy krzeseł w jadalni po każdej grupie.

    11. Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze min. 60°C lub je wyparzać.

     

    IV. Obowiązki nauczycieli

    1. Nauczyciele obowiązkowo zapoznają się z zasadami bezpieczeństwa obecnie obowiązującymi w placówce i nadzorują ich przestrzegania.

    2. Nauczyciele wyjaśniają uczniom zasady bezpieczeństwa obowiązujące w szkole, nadzorują ich przestrzeganie, dbają, aby uczniowie nie pożyczali sobie podręczników ani przyborów.

    Wietrzą salę, co najmniej raz na godzinę i prowadzą zajęcia ruchowe przy otwartych oknach.

    1. Zwracają uwagę, aby uczniowie często i regularnie myli ręce.

    2. Zwracają uwagę, aby przed każdą lekcją uczniowie dezynfekowali ręce.

    3. Zwracają uwagę, aby uczniwie nie tworzyli większych skupisk przed, w czasie i po zakończeniu zajęć lekcyjnych oraz w czasie przerw lekcyjnych.

     

    V Obowiązki rodziców

    1. W celu zapewnienia bezpieczeństwa uczniom i pracownikom szkoły rodzic jest zobowiązany:

    a) przekazać istotne informacje o stanie zdrowia dziecka/ucznia uczęszczającegodo oddziału przedszkolnego/szkoły,

    b) przysyłać do placówki dziecko/ucznia zdrowego. Dziecko/uczeń z jakimikolwiek symptomami przeziębienia ( katar, kaszel, biegunka, wymioty itp) będzie odsyłany do domu. Rodzic po telefonie od nauczyciela ma obowiązek odebrać dziecka/ucznia najszybciej jak to możliwe, nie później niż 60 minut od otrzymania telefonu. W przypadku nieodebrania dziecka/ucznia, bądź braku możliwości skontaktowania sięz rodzicami/osobami upoważnionymi do odbioru dziecka/ucznia nauczyciel zawiadomi właściwe organy służby zdrowia.

    c) nie przysyłać dziecka/ucznia do szkoły, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub wizolacji;

    d) przestrzegać zakazu przynoszenia do szkoły niepotrzebnych przedmiotów ,

    e) systematycznie przypominać uczniowi o podstawowych zasadach higieny: unikaniu dotykania oczu, nosa i ust, częstego mycia rąk wodą z mydłem oraz ich dezynfekcja, nie podawania ręki na powitanie;

    f) zwracać uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.

     

     

    VI. Obowiązki uczniów

     

    1. Uczniowie zobowiązani są do przestrzegania zasad bezpieczeństwa obowiązujących w szkole:- nie przychodzą do szkoły z gorączką, kaszlem lub innymi objawami choroby,- nie przychodzą do szkoły, jeżeli domownicy przebywają na kwarantannielub izolacji,- często myją i dezynfekują ręce,- nie dotykają oczu, ust i nosa,- nie podają ręki na powitanie,- używają tylko własnych przyborów szkolnych,- spożywają własne jedzenie i picie,- unikają kontaktu z większą grupą uczniów, zwłaszcza w czasie przerw,- w razie złego samopoczucia natychmiast informują o tym nauczyciela,- przestrzegają zasad bezpieczeństwa przed i po lekcjach.

    2. Uczniowie klas starszych (IV-VIII) zobowiązani są do wchodzenia do budynku szkoły w maseczkach, zdejmują je dopiero w salach lekcyjnych.

     

    VII. Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni

     

    1. Przy wejściu do budynku należy umieścić dozownik z płynem dezynfekcyjnym, instrukcję jego używania oraz zamieścić informację o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk przez osoby dorosłe, wchodzące do szkoły.

    2. Pracownicy mają obowiązek dezynfekowania dłoni przy wejściu, zakładania rękawiczek ochronnych i przyłbic/masek.

    3. Dorośli i uczniowie zobowiązani są do bardzo częstego mycia rąk wodą z mydłem, szczególnie po przyjściu do szkoły, po skorzystaniu z toalety

    4. Pracownicy obsługowi są zobowiązani do systematycznych prac porządkowych ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych i toalet, dezynfekcji powierzchni dotykowych - poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach do spożywania posiłków; klawiatury, włączników.

    5. Przeprowadzając dezynfekcję pracownicy mają obowiązek ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji ze szczególnym zwróceniem uwagi na czas niezbędny do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.

    6. Codzienne prace porządkowe są monitorowane i zapisywane w kartach kontroli. (załącznik nr 4).

    7. Personel szkoły korzysta z indywidualnych środków ochrony osobistej — jednorazowe rękawiczki, przyłbice lub maseczki a także.

    VIII. Zdrowie pracowników, postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia pracownika szkoły

    1. Do pracy przychodzą jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę typu: gorączka, kaszel, osłabienie, trudności w oddychaniu itp.

    2. Pracownicy mają również obowiązek powiadomić pracodawcę o kontakcie z osobą zarażoną lub osobami z jej otoczenia – w takim przypadku pracownik również nie może być dopuszczony do pracy na żadnym stanowisku.

    3. Pracownik obowiązany jest niezwłocznie zgłosić dyrekcji wszelkie objawy chorobowe grypopodobne takie jak: gorączka, kaszel, ból mięśni, złe samopoczucie.

    4. Zabronione jest wnoszenie do pomieszczeń szkoły jakichkolwiek rzeczy osobistych typu torebka, telefon komórkowy czy jedzenie.

    5. Nie należy w miarę możliwości angażować pracowników i personelu powyżej 60 roku życia oraz z istotnymi problemami zdrowotnymi.

    7. W szkole wyznaczono pomieszczenie wyposażone w środki ochrony i płyn dezynfekujący, do którego będą izolowane osoby w przypadku objawów chorobowych.

    8. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy niezwłocznie odsunąć go od pracy i przestrzegać Procedur postępowania na wypadek podejrzenia wystąpienia choroby (załącznik nr 5).

    9. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w szkole procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe ( klamki, poręcze, uchwyty itp.).

    10. Należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.

    11. Dyrektor ma obowiązek ustalić listę osób przebywających w tym samym czasiew szkole, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie gov.pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pl odnoszących się do osób, które miały kontaktz zakażonym.

    12. W szkole na tablicy ogłoszeń umieszczono numery telefonów, w tym stacji sanitarno - epidemiologicznej i służb medycznych.

    13. Pracownicy poinformowani są, że w przypadku podejrzenia o zakażenie koronawirusem lub zachorowania na COVID-19, pracownik powinien:

    1. pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno- epidemiologiczną;

    2. w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112i poinformować, że może być zakażony koronawirusem,

    3. śledzić na bieżąco informacje Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępne na stronach https://gis.gov.pl/ lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/ a także obowiązujące przepisy prawa.

     

    IX. Zasady współpracy szkoły z sanepidem

    1. Dyrektor szkoły na bieżąco śledzi komunikaty na temat COVID-19 nadawaneprzez Główny Inspektorat Sanitarny i stosuje się do jego zaleceń.

    2. Dyrektor wymaga od swoich pracowników bezwzględnego przestrzegania zaleceń GIS.

    3. W sytuacji wystąpienia zagrożenia zarażenia wirusem COVID-19 niezwłocznie informuje o tym fakcie lokalną stację epidemiologiczno - sanitarną.

    4. W sytuacji wystąpienia zarażenia wirusem COVID-19 u jednego z pracownikówlub dzieci niezwłocznie informuje o tym fakcie lokalną stację epidemiologiczno-sanitarną.

    5. Dyrektor pozostaje w stałym kontakcie z przedstawicielem lokalnej stacji epidemiologiczno-sanitarnej w celu bieżącego monitorowania sytuacji związanejz szerzeniem si ę epidemii COVID-19.

    X. Zasady współpracy dyrektora szkoły z organem prowadzącym

    1. Dyrektor szkoły utrzymuje stały kontakt z przedstawicielami organu prowadzącegow celu bieżącego monitorowania ilości dzieci w szkole.

    2. W sytuacji wystąpienia problemów, zakażenia przekazuje informację telefoniczną bezpośrednio do Kierownika SCUW .

    XI. Postępowanie ze zużytymi środkami ochrony osobistej

    1. Odpady wytworzone przez osoby zdrowe, takie jak maseczki, rękawiczki w celu minimalizacji ryzyka zarażenia i rozprzestrzeniania się koronawirusa, należy wyrzucać do pojemnika zaopatrzonego w jednorazowy worek na odpady zmieszane.

    XII. Dane kontaktowe instytucji, w których można uzyskać informacje w sprawie COVID 19

     

    1. Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Jędrzejowie - telefony alarmowew sprawie koronawirusa:

    506 048 831 – Telefon alarmowy

    41 386 14 80 – Telefon stacjonarny

    1. Całodobowa infolinia NFZ – 800 190 590

    2. Lista szpitali zakaźnych –http://www.gov.pl/www.gov.plhttp://www.gov.pl/

     

     

     

     

    Załącznik nr 2do Zarządzenia nr 1/2020/2021z dnia 26.08.2020r.

     

    Procedura organizacji zajęć pozalekcyjnych

    1. Warunki sanitarne

     

    2) W zajęciach nie mogą uczestniczyć dzieci i młodzież oraz kadra pedagogiczna, którzy są objęci kwarantanną lub izolacją albo mają objawy choroby zakaźnej.

    3) W razie niezbędnej potrzeby w szkole zapewnia się środki ochrony indywidualnej (maski, przyłbice, rękawiczki) oraz instrukcje prawidłowego ich stosowania.

    4) Wszystkich pracowników, w szczególności przed zajęciami i podczas ich trwania obowiązuje:

    a) higiena rąk (mycie i dezynfekcja),

    b) higiena dróg oddechowych (podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką, a następnie jak najszybciej wyrzucić chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce).

    5) Zasady, o których mowa w pkt 3 obowiązują:

    a) przed i po kontakcie z dziećmi i młodzieżą,

    b) po kontakcie z zanieczyszczonymi powierzchniami lub sprzętem,

    c) po usunięciu środków ochrony osobistej.

    6) Zaleca się, aby nie nosić biżuterii na terenie szkoły – na rękach poniżej łokcia nie można nosić żadnych pierścionków, zegarków, bransoletek, gdyż utrudniają one prawidłowe umycie, dezynfekcję rąk.

    7) W budynku szkoły zapewnione są środki czystości (mydło, ręczniki papierowe), a przy wejściu i w każdym pomieszczeniu wspólnego użytku środki do dezynfekcji.

    8) W miarę możliwości osoby prowadzące zajęcia powinny używać osłony ust i nosa oraz informować dzieci i młodzież o konieczności stosowania tego rozwiązania w sposób dostosowany do ich możliwości psychofizycznych.

    9) Przy czynnościach pielęgnacyjnych w stosunku do dzieci i młodzieży należy używać odpowiednich środków ochrony indywidualnej.

    10) W pobliżu pomieszczeń lub w pomieszczeniach, w których odbywają się zajęcia zapewnia się jeden specjalnie zamykany i opisany kosz na zużyte środki ochrony indywidualnej. Obok kosza lub na nim zamieszcza się informację: „Kosz na zużyte środki ochrony indywidualnej”.

    11) Pracownicy oraz uczniowie wyrzucają zużyte jednorazowe środki ochrony osobistej do zamykanych, wyłożonych workiem foliowym koszy znajdujących się w łazienkach.

    12) Podczas zajęć obowiązuje zakaz korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych, z wyjątkiem tych, które wykorzystywane są jako środki dydaktyczne.

    13) Podczas zajęć obowiązuje zakaz jedzenia i picia.

    14) Nauczyciele prowadzący zajęcia informują dzieci i młodzież, w sposób dostosowany do ich możliwości psychofizycznych, o ryzyku, jakie niesie ze sobą nieprzestrzeganie zasad higieny oraz przekazują im wskazówki Głównego Inspektora Sanitarnego w powyższym zakresie.

    15) Pomieszczenia, w których odbywają się zajęcia należy regularnie wietrzyć.

    16) Pracownicy obsługi zobowiązani są do regularnego dezynfekowania często używanych powierzchni użytkowych i wyposażenia wykorzystywanego do zajęć. W szczególności ważne jest:

    a) regularne czyszczenie powierzchni wspólnych, np.: klamek drzwi wejściowych, poręczy, blatów, oparć krzeseł, sprzętu do rehabilitacji,

    b) dezynfekowanie powierzchni dotykowych, np.: biurek i stolików/ławek, klawiaturi myszek, włączników świateł.

     

    W szczególności należy przeprowadzić takie działania po zakończeniu zajęć przez uczestnika (w przypadku zajęć indywidualnych) lub grupę uczestników i przed rozpoczęciem zajęć przez uczestnika lub drugą grupę uczestników.

    17) W przypadku stwierdzenia podejrzenia zarażenia się wirusem przez uczestnika zajęć należy niezwłocznie podjąć kroki, mające na celu odizolowanie w odrębnym pomieszczeniu tej osoby od innych osób przebywających w placówce. Następnie należy zawiadomić rodzinę bądź osoby wskazane do kontaktu o zaistniałej sytuacji oraz skontaktować się telefonicznie z powiatową/wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną w celu uzyskania decyzji co do dalszego postępowania zgodnie z procedurą ogólną.

    18) W przypadku wystąpienia niepokojących objawów pracownicy powinni pozostać w domu, powiadamiając pracodawcę, a następnie skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.

    19) Zaleca się, aby każdy pracownik na bieżąco śledził informacje Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia dostępne na stronach https://gis.gov.pl/ lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/, a także obowiązujących przepisów prawa.

    20) W przypadku wystąpienia u nauczyciela wykonującego swoje zadania na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem, należy niezwłocznie odsunąć go od pracy i odesłać transportem indywidualnym do domu (transport własny lub sanitarny). Należy wstrzymać przyjmowanie dzieci oraz powiadomić właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.

    21) Pracownik powinien oczekiwać na transport w wyznaczonym pomieszczeniu, w którym jest możliwe czasowe odizolowanie go od innych osób. Jeśli nie ma takiego pomieszczenia, należy wydzielić obszar, w którym ta osoba będzie odseparowana od innych w odległości min. 2 m z każdej strony.

    22) W przypadku zdarzenia, o którym mowa w pkt 20, należy niezwłocznie ustalić obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, przeprowadzić rutynowe sprzątanie, zgodnie z procedurami zakładowymi oraz zdezynfekować powierzchnię dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty).

    23) Dyrektor szkoły tworzy listę osób, które miały kontakt bezpośredni z pracownikiem, o którym mowa w pkt 20. Lista zawiera imiona i nazwiska osób oraz datę zajęć (kontaktu) z pracownikiem a także numery telefonu rodziców uczniów, którzy mieli kontakt z osobą podejrzaną zakażeniem koronawirusem.

    24) W przypadku zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, należy się do nich stosować oraz ustalić, czy jest zasadne, aby wdrożyć dodatkowe procedury, biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.

     

    2. W zakresie prowadzenia zajęć z uczestnikami obowiązują następujące zasady:

     

    1) Ograniczenie kontaktów kadry niezaangażowanej w bezpośrednią pracę z dziećmi i młodzieżą, uczestniczących w zajęciach rewalidacyjnych, od uczestników zajęć oraz od kadry prowadzącej te zajęcia.

    2) Na zajęciach może przebywać jeden uczestnik.

    3) W przypadku zajęć grupowych, grupa uczestników zajęć musi być dostosowana do potrzeb i możliwości dzieci i młodzieży przy uwzględnieniu konieczności zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków realizacji zajęć. Zaleca się pracę indywidualną lub w małych grupach o stałym składzie.

    4) Wielkości sal dostosowana jest do liczby uczestników zajęć – minimalna przestrzeń do prowadzenia zajęć dla dzieci i młodzieży w sali nie może być mniejsza niż 4 m2 na jednego uczestnika zajęć i nauczyciela prowadzącego zajęcia oraz pomocy nauczyciela. Zaleca się częste mycie rąk (wodą z mydłem) lub dezynfekować je preparatami na bazie alkoholu (min. 60%).

    5) Zaleca się regularne mycie lub dezynfekowanie sprzętu rehabilitacyjnego, biurek, stołów, klamek, włączników światła, poręczy – muszą być one regularnie przecierane z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego (najlepiej po każdych zajęciach i przy zmianie grupy uczestników). Czynności te wykonują pracownicy obsługi podczas przerw pomiędzy zajęciami.

    6) Nauczyciele lub inne osoby prowadzące zajęcia informują dzieci i młodzieży, w sposób dostosowany do ich potrzeb, o unikaniu dotykania oczu, nosa i ust.

    7) Wszyscy pracownicy zobowiązani są do zachowania odpowiedniego dystansu społecznego, przy uwzględnieniu potrzeb dzieci i młodzieży.

    8) Sale, w których przebywają dzieci wietrzy się przynajmniej raz na godzinę. Nie rekomenduje się używania klimatyzacji.

    9) W przypadku, kiedy ze względu na brak zgody rodzica, bądź ryzyka wynikającego z charakteru zajęć lub zagrożenia zdrowotnego, czy braku możliwości zorganizowania zajęć w sposób zmniejszający ryzyko, należy kontynuować pracę z dziećmi lub uczniami z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

     

     

     

     

    Załącznik nr 3do Zarządzenia nr 1/2020/2021z dnia 26.08.2020r.

     

     

    Procedura zapewnienia bezpieczeństwa w bibliotece.

     

    1. Należy zapewnić dystans przestrzenny pomiędzy pracownikami (minimum 1,5 m).

    2. Zapewnia się nauczycielom bibliotekarzom, mającym kontakt z użytkownikami, dostęp do środków ochrony indywidualnej (maseczki ochronne, rękawice jednorazowe) i preparatów do dezynfekcji rąk.

    3. Zużyte środki ochrony, o których mowa w ust. 2 wyrzucane są do zamykanego kosza. Obok kosza lub na nim zamieszcza się informację: „Kosz na odpady materiałów służących do dezynfekcji”.

    4. Pomieszczenie powinno być, w miarę możliwości, wietrzone.

    5. Ogranicza się do niezbędnego minimum spotkania wewnętrzne; spotkania powinny być przeprowadzane przy otwartych oknach, z zachowaniem rekomendowanych przez służby sanitarne odległości pomiędzy osobami (minimum 2 m); preferowany kontakt telefoniczny oraz mailowy.

    6. Do pracy w bibliotece nie należy angażować pracowników z grup bardziej narażonych na ryzyko epidemiczne, o ile to możliwe.

    7. Przed rozpoczęciem pracy w bibliotece, tuż po przyjściu do szkoły obowiązkowo należy umyć ręce wodą z mydłem.

    8. Nosić osłonę nosa i ust, ewentualnie przyłbicę podczas kontaktu z uczniami i pracownikami oraz rękawice ochronne podczas udostępniania księgozbioru.

    9. Zachować bezpieczną odległość od rozmówcy i współpracowników (rekomendowane są 2 metry).

    10. Podczas pracy, regularnie często i dokładnie, myć ręce wodą z mydłem zgodnie z instrukcją, znajdującą się przy umywalce i dezynfekować osuszone dłonie środkiem na bazie alkoholu (min. 60%).

    11. Podczas kaszlu i kichania zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzucić chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce.

    12. Starać się nie dotykać dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu.

    13. Dołożyć wszelkich starań, aby stanowiska pracy były czyste i higieniczne, szczególnie po zakończonym dniu pracy. Należy pamiętać o dezynfekcji powierzchni dotykowych, jak słuchawka telefonu, klawiatura i myszka, włączniki świateł czy biurka.

    14. Pracownicy obsługi, regularnie (kilka razy w ciągu dnia), będą czyścić powierzchnie wspólne, z którymi stykają się użytkownicy, np. klamki drzwi wejściowych, poręcze, blaty, oparcia krzeseł.

    15. Umieścić w widocznym miejscu, przed wejściem do biblioteki, informacji o maksymalnej liczbie użytkowników/ odwiedzających, mogących jednocześnie przebywać w bibliotece.

    16. Zapewnić użytkownikom środki do dezynfekcji (płyny dezynfekcyjne).

    17. Ogranicza się liczebności użytkowników, adekwatnie do obowiązujących przepisów/ grup użytkowników (w zależności od wielkości obiektu), w celu umożliwienia przestrzegania wymogu dotyczącego dystansu przestrzennego.

    18. Należy pilnować, aby użytkownicy nie przekraczali wyznaczonych linii (oznakowanie na podłodze), jeśli takie są wyznaczone.

    19. Za zgodą dyrektora szkoły można ograniczyć godziny otwarcia biblioteki.

    20. Uczniom i innym osobom korzystającym z biblioteki ogranicza się użytkowanie księgozbioru w wolnym dostępie oraz katalogów kartkowych.

    21. Ogranicza się wykorzystanie multimediów i innych urządzeń aktywowanych dotykiem .

    22. W bibliotece umieszcza się w widocznym miejscu numerów telefonów do stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz służb medycznych.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Załacznik nr 4do Zarządzenia nr 1/2020/2021

    z dnia 26.08.2020r.

    Monitoring codziennych prac porządkowych.

     

    KARTA DEZYNFEKCJI CIĄGÓW KOMUNIKACYJNYCH

    w Szkole Podstawowej w Łysakowie

    CIĄGI KOMUNIKACYJNE - codzienne prace porządkowe, mycie, dezynfekcja mycie i dezynfekcja minimum 3 razy dziennie.

    Należy zdezynfekować powierzchnie dotykowe: poręcze, klamki, włączniki świateł, uchwyty, domofon, przycisk domofonu oraz podłogi.

     

    DATA

    GODZINA

    PODPIS OSOBY DOKONUJĄCEJ CZYNNOŚCI DEZYNFEKCJI

    PODPIS I DATA OSOBY KONTROLUJĄCEJ

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    KARTA DEZYNFEKCJI SALI i ŁAZIENEK

    w Szkole Podstawowej w Łysakowie

     

    SALE i ŁAZIENKI UCZNIÓW (codzienne prace porządkowe, mycie, dezynfekcja).

    Należy zdezynfekować powierzchnie dotykowe, szczególnie: krzesełka, blaty stołów, zabawki, pomoce dydaktyczne, parapety, szafki, uchwyty szafek, włączniki światła, sanitariaty, umywalki, kurki do wody, klamki oraz podłogi, glazura.

    Dezynfekcja 3 razy dziennie: przed, w czasie przerwy i po zajęciach.

    Po dezynfekcji należy wietrzyć pomieszczenie.

     

     

    DATA

    GODZINA

    PODPIS OSOBY DOKONUJĄCEJ CZYNNOŚCI DEZYNFEKCJI

    PODPIS I DATA

    OSOBY KONTROLUJĄCEJ

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Załacznik nr 5do Zarządzenia nr 1/2020/2021

    z dnia 26.08.2020r.

     

     

     

    Procedura postępowania na wypadek podejrzenia wystąpienia chorobykoronawirusowej COVID-19w Szkole Podstawowej w Łysakowie

     

     

     

     

    § 1 Postanowienia ogólne

     

    1. Niniejsza procedura powstała w oparciu o wytyczne Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Edukacji Narodowej z 15 maja 2020r.

    2. Celem niniejszej procedury jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem SARS-CoV-2, wywołującym chorobę COVID-19, wśród uczniów oraz pracowników szkoły, w sytuacji wystąpienia podejrzenia zakażenia u ucznia lub pracownika szkoły.

     

     

     

     

    § 2

    Pomieszczenie na odizolowanie osoby

     

    1. W szkole funkcjonuje pomieszczenie przeznaczone na odizolowanie osoby, u której 1 podejrzewa się wystąpienie objawów chorobowych COVID-19 (dalej jako „izolatka”). Pomieszczenie jest wyposażone w środki ochrony osobistej oraz płyn dezynfekujący. Dostęp do pomieszczenia mają wyłącznie pracownicy szkoły.

    2. Po każdym użyciu pomieszczenia przez ucznia lub pracownika szkoły, u którego podejrzewano wystąpienie objawów choroby COVID-19, pomieszczenie powinno zostać zdezynfekowane przez personel sprzątający przy zastosowaniu wszelkich środków ochrony osobistej.

     

     

     

     

     

     

    § 3

    Podejrzenie wystąpienia objawów u pracownika

     

    1. Do pracy w szkole mogą przychodzić wyłącznie osoby zdrowe, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.

    2. Pracownicy, którzy przed przyjściem do pracy zauważą u siebie niepokojące objawy powinni pozostać w domu oraz skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno- epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zedzwonić pod numer 999 lub 112i poinformować, że mogą być zakażeni korona wirusem.

    3. Pracownik podejrzewajacy u siebie wystąpienie objawów choroby COVID-19, przebywając na stanowisku pracy, powinien niezwłocznie udać się do izolatki, informując o tym dyrektora szkoły. Jeżeli objawy chorobowe wystąpiły u nauczyciela przed udaniem się do izolatki, powinien zadbać o zapewnienie niezbędnej opieki uczniom (powiadominie z zachowaniem środków bezpieczeństwa innego pracownika, który przejmie opiekę nad uczniami, najlepiej za pomocą telefonu komórkowego.

    4. O wystąpieniu objawów chorobowych należy powiadomić właściwą stację sanitarno – epidemiologoczną w celu ustalenia dalszego postępowania.

    5. W przypadku wystąpienia u pracownika objawów pozwalających na przypuszczenie, że jest on zakażony koronawirusem, wstrzymuje się przyjmowanie kolejnych uczniów do szkoły. Odnośnie uczniów już przebywających w szkole należy zasięgnąć informacji od właściwej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

    § 4

    Podejrzenie wystąpienia objawów u ucznia

     

    1. Wprzypadku ucznia przejawiającego wystąpienie objawów choroby COVID- 19, nauczyciel powinien zapewnić mu niezbędną opiekę, przy zastosowaniu środkówochrony osobistej, a także odizolować ucznia od reszty grupy i pracowników szkoły z zapewnieniem min. 2 m odległości od innych osób.

    2. O wystąpieniu u ucznia objawów chorobowych należy niezwłocznie powiadomić dyrektora oraz rodziców lub prawnych opiekunów ucznia w celu ustalenia dalszego sposobu postępowania. 3.

    3. W nagłych przypadkach, w razie złego stanu zdrowia ucznia, nauczyciel sprawujący opiekę nad uczniem powinien niezwłocznie powiadomić służby medyczne, informując jednocześnie o podejrzeniu wystąpienia u ucznia choroby COVID-19.

    4. Wprzypadku odbioru przez rodziców lub opiekunów prawnych odizolowanego uprzednio ucznia należy upewnić się, że nie będzie miał on kontaktu z innymi uczniami, pracownikami szkoły lub osobami trzecimi znajdującymi się na terenie szkoły.

     

     

     

     

    § 5

    Pozostałe regulacje

     

    1. Wprzypadku wystąpieniau ucznia lub pracownika szkoły objawówchoroby COVID-19 personel sprzątający powinien przeprowadzić, przy zachowaniu wszelkich środkówochrony osobistej, dodatkowe czynności dezynfekujące w budynku szkoły.

    2. Wprzypadku wystąpieniau ucznialub pracownika szkoły objawówchoroby COVID-19 dyrektor sporządza listę osób przebywających w tym samym czasie wczęści/częściach szkoły, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie, a także pozostaje w ścisłym kontakcie z właściwą stacją sanitarno-epidemiologiczną co do dalszego sposobu postępowania.

    3. Z treścią niniejszej procedury zaznajamia się pracowników szkoły, rodziców i opiekunów prawnych uczniów oraz, w niezbędnym zakresie, uczniów.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Załącznik nr 6do Zarządzenia nr 1/2020/2021z dnia 26.08.2020r.

     

    Instrukcje higieniczno- sanitarne

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    ZGODA NA POMIAR TEMPERATURY CIAŁA DZIECKA

    Wyrażam zgodę na czas trwania stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego,

    w związku z zagrożeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 na badanie temperatury ciała

    mojego dziecka

    …………………………………………………………………………………………………

    (imię i nazwisko dziecka)

     

    codziennie przed przyjęciem mojego dziecka do szkoły oraz w trakcie jego pobytu w placówce.

    Powyższa zgoda ma na celu realizację przez placówkę działań prewencyjnych

    i zapobiegawczych, związanych z ogłoszonym stanem epidemii.

     

    ………………………………

    podpis rodzica/opiekuna prawnego

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

strona:

Kontakt

E-mail szkoły: splysakow@op.pl
Inspektor Ochrony Danych: Radosław Adamiec
e-mail: r.ad@gazeta.pl
Administrator strony: Justyna Pietrzyk
tel: 41385-74-21
E-mail administratora strony: jbrewczyk@interia.pl
Telefon: 41385-74-21
Adres szkoły: Łysaków Drugi 44b
28-300 Jędrzejów
Poland
Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa im. Franciszka Nawrota w Łysakowie