Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek stał się okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wszystkich uczniów.
W świecie książkowych bajek i baśni jest wielu fantastycznych bohaterów, którzy towarzyszą nam w okresie dzieciństwa.
W ramach obchodów święta postaci z bajek uczniowie poszczególnych klas mieli za zadanie przygotować jedną znaną wszystkim postać , uczniowie stanęli na wysokości zadania , pojawiły się znane nam Czerwony Kapturek, Szrek, Roszpunka, Pszczółka Maja, Elza, Zła Czarownica, Kopciuszek,jedno przebranie wyróżniało sie najbardziej-był to Szrek, którego przebranie przygotowali uczniowie z klasy siódmej , w dalszej cześci spotkania uczniowie rozwiązywali zagadki ,qizy, układali puzle na czas. Okazało się , że wszyscy bardzo dobrze znają bajki i bez problemów poradzili sobie z zadaniami.
W szkolnym konkursie plastycznym
na najpiękniejszą bajkową postać wygrała praca Mai Ggwóźdż , która w pomysłowy sposób przedstawiła Kota w Butach, II-miejsce zajęła Kamila Wyderka jej praca przedstawiała słodkiego Kubusia Puchatka, III-miejsce zajęła Joanna Kuzak i urocza Księżniczka na ziarnku grochu.Zwycięzcy zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami rzeczowymi.Na koniec spotkania Pani bibliotekarka przeczytała wszystkim jedną z legend świętokrzyskich o powstaniu Gołoborza.
Aktywnie spędzone popołudnie to jest to, co kochamy. Gdy na dworze jest już ciemno i chłodno, a wieczory długie, my tańczymy Zumbę. Atmosfera była wspaniała.
Pani trener od samego poczatku zajęć zaraziła nas swoją energią i pasją.
Zmęczeni wprawdzie ale szczęsliwi wróciliśmy do domów. Czekamy na kolejne zajęcia.
ŚWIATOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK czyli kilka pomysłów na zabawy…
Bajki, baśnie zarówno te czytane jak i oglądane odgrywają ważną rolę w życiu dziecka. Dlatego bajkowi bohaterzy doczekali się swojego święta… Światowy Dzień Postaci z Bajek przypada na 5 listopada, jest to także dzień urodzin Walta Disney’a.
My w tym roku przygotowaliśmy dla przedszkolaków – naszych młodszych koleżanek i kolegów magiczny, bajkowy dzień. Wzięli udział w Quizie: Bajkowe zagadki, Z jakiej to bajki cytaty? Z jakiej to bajki przedmioty? Zabawa sprawnościowa pokazała nam ile trudu musiał włożyć Kopciuszek w oddzielenie ziarenek maku od popiołu. Zadaniem przedszkolaków było oddzielenie nasion fasoli w trzech wielkościach i dwóch kolorach. Wywiązali się z niego wspaniale! Nasza wychowawczyni przeczytała nam bajkę pt, „O Kotku i Kogutku” z ELEMENTARZA, podręcznika z którego się uczyła będąc w naszym wieku.
Na koniec najbardziej aktywnym przedszkolakom wręczyliśmy dyplomy, a dla wszystkich kosz jabłek – na zdrowie !!!
-PIERWSZAKI-
W naszej szkole na korytarzu znajduje się tablica pamiątkowa ku czci Franciszka Nawrota - założyciela sześcioletniej szkoły w Łysakowie. Uczniowie klasy I z okazji listopadowych świąt udekorowali tablicę bohatera, który zginął za działalność patriotyczną w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu (1940r).
Cześć Jego pamięci !
Halloween – zwyczaj związany z maskaradą, obchodzony w wielu krajach w wieczór 31 października. Odniesienia do Halloween są często widoczne w kulturze popularnej, głównie amerykańskiej. Halloween najhuczniej jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Mimo że dzień nie jest świętem urzędowym, cieszy się po święcie Bożego Narodzenia największą popularnością. Święto Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90. Głównym symbolem święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. Inne popularne motywy to duchy, demony, zombie, wampiry, czarownice, trupie czaszki, nietoperze, czarne koty itp.
Z tej okazji został zorganizowany konkurs na najładniejszą dynię dla wszystkich uczniów naszej szkoły oraz na najbardziej pomysłową prezentację. Zaangażowanie uczniów oraz pięknie wykonane dynie wraz z prezentacjami mogliśmy podziwiać na korytarzach naszej szkoły. Ze względu na to, że prace były tak piękne i pomysłowe wszyscy zostali nagrodzeni podarunkami oraz wszystkim klasom został wręczony dyplom. Bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy Happy Halloween.
Organizatorem konkursu oraz sponsorem podarunków była Pani Magdalena Jakubanis, nauczycielka języka angielskiego.
W piątek uczniowie klasy I zapowiedzieli się z wizytą w szkolnej bibliotece. Pani bibliotekarka opowiedziała przyszłym czytelnikom o swojej pracy i zbiorach znajdujących się na półkach w regałach. Pokazała dzieciom kartę czytelnika oraz zapoznała z zasadami wypożyczania książek. Dzieci z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki, a szczególnie te, które przeznaczone są dla młodszego czytelnika – z większą czcionką, kolorowe i bogato ilustrowane. Poinformowała dzieci o współczesnych sposobach czytania książek: słuchaniu e-booków czy nagrań na płytach CD. Pokazała książki do których dołączone są płyty i znajdują się w księgozbiorze naszej biblioteki. Aby zachęcić uczniów do wypożyczania książek każdemu wręczyła po jednej ze szkolnego księgozbioru. Na zakończenie spotkania pierwszej klasie przeczytała „Historię Jeża Jerzyka” z książki pt. „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków”. Dzieci w podziękowaniu opowiedziały pani bibliotekarce historyjkę obrazkową o bohaterach znanych im bajek, czytanych im przez rodziców do snu. Od dziś jesteśmy czytelnikami naszej szkolnej biblioteki.
1 listopada już wkrótce. To dzień, w którym odwiedzamy groby najbliższych, tych, którzy odeszli od nas. W dowód pamięci o nich porządkujemy groby, wracamy wspomnieniami do czasów, kiedy byli z nami. W Łysakowie Pod Lasem znajduje się mogiła żołnierza austriackiego z czasów, kiedy Polska była pod zaborami. Spoczywa tam Józef Hołuśkoz Pałkowic, który poległ w I wojnie światowej w obronie Ojczyzny. Uczniowie klasy pierwszej ze swoją wychowawczynią uporządkowali grób, złożyli wiązankę, postawili chryzantemy i zapalili znicze. Bohaterstwo uczcili minutą ciszy. W zadumie wrócili do budynku szkoły. W przyszłym roku również wybierzemy się do lasu, by pokazać, że pamiętamy…
Z wielką radością pragniemy poinformować, że na ukończeniu są prace związane z termomodernizacją trzech gminnych budynków. Gruntowną metamorfozę przeszły budynki: szkoły podstawowej, punktu przedszkolnego oraz budynku biblioteczno-świetlicowego w miejscowości Łysaków Drugi.
W ramach inwestycji wszystkie trzy budynki zostały między innymi ocieplone, częściowo wymieniona została stolarka okienna i drzwiowa, zainstalowano nową instalację odgromową oraz dostosowano budynki dla potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez remont schodów zewnętrznych i wykonanie podjazdów dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowo budynek przedszkola zyskał nowy dach.
Dzięki wykonanym pracom budynki zyskały na estetyce. Poprawie uległ komfort użytkowania budynków i co najważniejsze realizacja robót pozwoli zaoszczędzić na kosztach ich ogrzewania.
Inwestycja realizowana jest w ramach projektu pod nazwą: „Modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej w miejscowościach Łysaków Drugi i Prząsław, gmina Jędrzejów”, współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Oś Priorytetowa 3 Efektywna i zielona energia, Działanie 3.3 Poprawa efektywności energetycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w sektorze publicznym i mieszkaniowym dla projektów realizowanych w zakresie głębokiej modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej.
15 października w Centrum Kultury w Jędrzejowie odbyły się Obchody Dnia Edukacji Narodowej. Wręczono Nagrody Burmistrza Miasta Jędrzejowa dla 6 Dyrektorów i nauczycieli w tym przedstawiciele naszej szkoły Pani Halina Madejczyk oraz Dorota Kawiorska za szczególne osiągnięcia, które wręczył Burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek oraz Sekretarz Gminy Renata Kawiorska.
Wszystkim nagrodzonym oraz nauczycielom życzymy wszystkiego najlepszego, a także samych sukcesów w pracy zawodowej. :)
Szczególny to był dzień - święto polskiej szkoły, święto nauczycieli, pracowników obsługi i tych co szkoły prowadzą i nadzorują. W tym dniu uczniowie złożyli wszystkim nauczycielom podziękowania za przekazywaną wiedzę i za trud włożony w kształtowanie dzieciących serc i umysłów.
Przedstawienie było typowo humorystyczne obrazujące szkolne życie, drogę do awansu, gdzie w rolach głównych pojawił uczeń i nauczyciel. Całość dopełniły piosenki znanych polskich wykonawców w nowej aranżacji.
Klasa druga na zajęciach zrobiła jesienne kanapki .Korzystając z pięknej pogody wybraliśmy się na wycieczkę do lasu podziwiać kolory jesieni.
W dniu dzisiejszym choć pogoda nie rozpieszczała, odbyło się święto pieczonego ziemniaka. W zabawie uczestniczyły wszystkie dzieci naszej szkoły oraz oddział przedszkolny. Prócz tradycyjnego ogniska nie brakowało licznych atrakcji. Największym rarytasem było oczywiście pieczenie ziemniaków oraz kiełbasek. Ziemniak był główną atrakcją święta, zajadali się nim wszyscy. Również przygotowane zostały gry oraz konkursy, między innymi "ścieranie ziemniaków" które wygrała klasa VIII. Wspaniałym dodatkiem była wizyta Ochotniczej Straży Pożarnej gdzie uczniowie oraz przedszkolaki mogli z bliska podziwiać wóz strażacki oraz porozmawiać ze Strażakami.
Pod takim hasłem odbyło się spotkanie uczniów klas pierwszych z miasta i gminy Jędrzejów w Centrum Kultury w Jędrzejowie. Uczniowie naszej szkoły przez zabawę uczyli się od Jeża Edka, pszczółek, strażaków, policjantów i przedstawicieli Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego o bezpieczeństwie na drodze i w gospodarstwach domowych, zasadach ruchu drogowego oraz zdrowym odżywianiu. Dzieci bardzo chętnie udzielały odpowiedzi na zadawane im pytania dotyczące akcji w jakich biorą udział strażacy, policjanci, podawali numery alarmowe.
Na scenie wykonano klasom pierwszym zdjęcia, które zostaną opublikowane 6 grudnia w gazecie „Echo Dnia”
Środa 9 października była szczególnym dniem dla najmłodszych naszej szkoły. Dziesięcioro pierwszaków z pomocą starszych koleżanek i kolegów zaprezentowało zaproszonym gościom: rodzicom, nauczycielom i młodszej społeczności uczniowskiej część artystyczną. Aby przejść do pasowania na uczniów naszej szkoły należało „zdać egzamin” przygotowany pierwszakom przez piątoklasistów. Pozytywny wynik pozwolił pięciu uczennicom i pięciu uczniom wziąć udział w pasowaniu ich przez panią dyrektor Elżbietę Karczewską na uczniów Szkoły Podstawowej w Łysakowie. Opiekunka SKO wręczyła dzieciom książeczki oszczędnościowe i zachęciła ich do systematycznego oszczędzania. Wszyscy byli bardzo przejęci i wzruszeni. „Nowi uczniowie” zostali obdarowani prezentami od rodziców i uczniów klasy drugiej. W podziękowaniu pierwszacy zaprosili wszystkich na słodki poczęstunek.
Młodzież naszej szkoły uczestniczyła w warsztatach naukowych prowadzonych przez profesora Pytalskiego. W czasie zajęć profesor Pytalski pokazał dzieciom ciekawe doświadczenia i eksperymenty dotyczące dźwięku, jednocześnie wyjaśniając na czym polegają. Uczniowie kl. IV-VIII z zainteresowaniem i fascynacją obserwowali doświadczenia. Sami też , jako asystenci profesora, czynnie brali udział w eksperymentach ,odkrywając tajemnice dźwięku. Oprócz aspektów edukacyjno-naukowych nie zabrakło wspaniałej zabawy.
Wszyscy lubimy bajki. Te czytane i te do oglądania. W poniedziałek zawitali do nas aktorzy z przedstawieniem "Czerwony Kapturek". Z przyjemnością przypomnieliśmy sobie sympatyczną dziewczynkę i jej przygodę, która zakończyła się szczęśliwie. Po spektaklu mięliśmy okazję zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.
Historia to nie tylko daty i fakty. O tym wiedzą dzieci z klasy VI. Piątkowym tematem przewodnim Koła Historycznego były początki kuchni polskiej, francuskiej i włoskiej. Najmilszym akcentem była degustacja pizzy. Łączymy przyjemne z pożytecznym, bo nauka może być „ smaczna” .
Uczniowie Szkoły Podstawowej obejrzeli "Dywizjon 303" polsko- brytyjski dramat wojenny w reżyserii Denisa Delića. Prawdziwa historia polskich asów przestworzy inspirowana bestsellerem Arkadego Fiedlera o tym samym tytule. Film opowiada nie tylko o spektakularnych akcjach pilotów, w których brali udział podczas bitwy o Anglię, ale również pokazuje ich życie prywatne.
Po seansie uczniowie udali się na cmentarz Św. Trójcy – w ramach projektu edukacyjnego „ Zapal znicz pamięci”, który poświęcony jest w sposób szczególny bohaterom walk o niepodległość z lat 1914- 1921. Dzieci uporządkowały miejsce zbiorowego grobu zołnierzy z lat 1914- 1984, zapalili znicze i oddali hołd bohaterom.
W dniu 3 października strażacy jednostki OSP W Łysakowie odwiedzili uczniów Szkoły Podstawowej w Łysakowie oraz dzieci z tutejszego przedszkola. Celem spotkania było przypomnienie zasad udzielania pierwszej pomocy. Każdy mógł w sposób praktyczny przećwiczyć zasady resuscytacji. Chętnych nie brakowało, co bardzo cieszy. Kolejnym ważnym zagadnieniem było uświadomienie uczniom jak dużym zagrożeniem jest czad i jak reagować w sytuacji zagrożenia. Panowie strażacy zaprezentowali specjalny film poświęcony temu problemowi. Uczniowie mogli ponadto zapoznać się z zawartością i sposobem wykorzystania ostatnio pozyskanej torby medycznej dzięki, której jeszcze efektywniej można ratować i uczyć ratować. Dziękujemy naszym strażakom za przybycie i za cenną lekcję ratowania zdrowia i życia.
E-mail szkoły: | splysakow@op.pl |
Inspektor Ochrony Danych: | Radosław Adamiec
e-mail: r.ad@gazeta.pl |
Administrator strony: | Justyna Pietrzyk
tel: 41385-74-21 |
E-mail administratora strony: | jbrewczyk@interia.pl |
Telefon: | 41385-74-21 |
Adres szkoły: | Łysaków Drugi 44b 28-300 Jędrzejów Poland |
Nazwa szkoły: | Szkoła Podstawowa im. Franciszka Nawrota w Łysakowie |