Uczniowie

  • Dzień Chłopaka w naszej szkole.

    Dzień Chłopaka w naszej szkole.
    W naszej szkole 28 września obchodzono Dzień Chłopaka. Oprócz tego na lekcji wychowawczej w każdej klasie dziewczęta  przygotowały prezenty, z tego faktu wszyscy chłopcy  bardzo się cieszyli co okazywali na przerwach szkolnych.Przybliżmy sobie historię tego święta; Dzień Chłopca powstał , prawdopodobnie przez analogię do Dnia Kobiet. Jak podaje angielska wikipedia. "International Men's Day" był po raz pierwszy obchodzony w 1999 roku na wyspach Trinidad i Tobago.
    Ponieważ jest to święto dość młode, obchodzone jest na całym świecie w różnych dniach. I tak, w Trynidad i Tobago, podobnie jak w Indiach, po raz pierwszy, obchodzono je 19 listopada, na Malcie 7 lutego, w Rosji i na Ukrainie 23 lutego, w Brazylii 15 lipca, w Norwegii 7 października, w Kanadzie 25 listopada. W Wielkiej Brytanii i Irlandii International Men's Day czyli Dzień Chłopaka obchodzony jest 5 kwietnia.
    Także w Polsce nie ma zupełnej zgodności co do dnia, w którym należy obchodzić ten dzień. Większość źródeł podaje 30 września ale niektóre wskazują na 10 marca, przy czym 30 września częściej spotykamy się z nazwą "Dzień Chłopaka", podczas gdy 10 marca z nazwą "Dzień Mężczyzny".
    
    Z tej okazji członkinie Samorządu Uczniowakiego przygotowały krótki apel oraz przedstawienie.
    
    Wszystkim chłopcom życzyliśmy :
    Uśmiechu na twarzy
    a w sercu radości,
    spełnienia marzeń
    i szczęścia w miłości - 
    wszystkiego najlepszego 
    z okazji Dnia Chłopaka :) .
    
  • Sprzątanie Świata

    Sprzątanie Świata
    W tym roku już po raz 25 odbyła się akcja „Sprzątania Świata" obejmująca wszystkie kontynenty Ziemi. Tegoroczne hasło brzmiało: „"Akcja- segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej . W naszej szkole, akcja odbyła się w poniedziałek 24 września. Rozpoczęliśmy ją apelem, który prowadzili uczniowie z klasy V i VI. Mówili  o prawidłowym segregowaniu odpadów, recyklingu oraz celach Sprzątania Świata.  
     
    Zwrócili szczególną uwagę, aby pamiętać na co dzień o zachowaniu czystości naszej planety. Uczniowie wystawili przedstawienie „Śmieciowy kram”. Zwieńczeniem całej akcji był filmik dotyczący segregacji odpadów przedstawiony w sposób humorystyczny.
  • Owocowych soków moc.

    Owocowych soków moc.

    Kolejnym etapem kontynuacji programu „5 porcji warzyw, owoców lub soku” w naszej szkole było przygotowanie soków ze świeżych owoców. Pierwszoklasiści zaprosili uczniów kl. II. do wspólnego przyrządzania i degustacji soków z owoców własnych sadów. Pod okiem wychowawczyni klasy I z zachowaniem bezpieczeństwa i higieny na zajęciu warsztatowym zapoznali się z funkcjonowaniem sokowirówki i jej obsługą. Soki własnoręcznie wykonane smakowały lepiej niż kartonowe ze sklepowych półek.

    Zapraszamy wszystkich do naśladowania zdrowego stylu życia już od najmłodszych lat!

  • "Z OWOCAMI za pan brat"

    "Z OWOCAMI za pan brat"

    Wiemy wszyscy, że im wcześniej dziecko pozna zdrowe nawyki żywieniowe, tym szybciej uzna je za naturalne w swojej diecie. Włączając się w realizację edukacyjnego programu „5 porcji warzyw, owoców lub soku” uczniowie klasy I zgromadzili owoce z rodzinnych sadów i z pomocą swoich mam zrobili bogatą w witaminy sałatkę owocową. Zajęcie otwarte zwieńczył wspólny poczęstunek, w który włączyła się również klasa II. Sałatka była przepyszna. Wkrótce w planach mamy przygotowanie soków ze świeżych owoców. Moda na zdrowie w naszej szkole ciągle trwa.

  • Z wizytą w Muzeum Narodowym w Kielcach

    Z wizytą w Muzeum Narodowym w Kielcach

    W środę 19 września dzieci z przedszkola i klas I oraz II były z wizytą w Muzeum Narodowym w Kielcach na warsztatach pod nazwą Damy i rycerze - dawne insygnia władzy a symbole narodowe. W pierwszej części zajęć zapoznaliśmy się z życiem damy i rycerza oraz  obyczajami panującymi na królewskim dworze. Poznaliśmy dawne inygnia władzy oraz co to jest herb i godło. W drugiej części warsztatów projektowaliśmy własny herb i miecz oraz robiliśmy koronę i berło. Wykonane prace mogliśmy zabrać ze sobą do domu.

  • Spotkanie z Behawiorystką

    Spotkanie z Behawiorystką

    Dnia 21.09.2018r. uczniowie klasy IV brali udział w warsztatach pt. „Jak dobrze znasz swojego psa?”. prowadzonych przez  behawiorystkę zwierząt – Darię Jaskólską. Na zajęciach poruszone zostały zagadnienia związane ze zdrowiem psów, ich pielęgnacją, a także opieką nad nimi. Dodatkowo  pojawiły się również elementy „psiej” mowy. Była to bardzo cenna lekcja dla miłośników zwierząt.

  • Bezpieczeństwo na co dzień

    Bezpieczeństwo na co dzień

    Dzielnicowy młodszy aspirant Marcin Molenda jest stałym gościem naszej szkoły. Dziś przypomniał wszystkim dzieciom zasady poruszania się po drodze i nie tylko. Uczeń jako pieszy też musi je znać i przestrzegać. Sezon rowerowy trwa więc funkcjonariusz zwrócił uwagę na konieczność kasków ochronnych dla rowerzystów, sprawność sprzętu oraz odblaski. Są uczniowie, których dowożą rodzice, ci szczególnie powinni zadbać bezpieczeństwo swoich pasażerów (opowiedzenie foteliki).  Dzieci zadawały pytania dotyczące przepisów dla rowerzystów poruszających się po chodnikach  bez wyznaczonej ścieżki rowerowej lub pasa ruchu dla rowerów oraz na przejściu dla pieszych. Istotne jest również zachowanie wobec pojazdów uprzywilejowanych i ich sygnalizacji dźwiękowej.

       Bezpieczeństwo jest najważniejsze nie tylko na drodze i na terenie szkoły, ale również „w sieci”, dlatego pan Molenda przekazał informacje wychowawcom o „ MOMO” nowej internetowej postaci dostępnej dla wszystkich internautów, by nauczyciele na zebraniach z rodzicami przestrzegli przed pułapkami czyhającymi na różnych portalach.

      To była bardzo ciekawa i pouczająca prelekcja. Dziękujemy!

  • Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2018/2019

    Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2018/2019

    "Nowy rok szkolny w okno puka,

    zjawia się książka i nauka..."

    Tymi słowami uczniowie Szkoly Podstawowej w Łysakowie zainaugurowali kolejny rok szkolny, wypoczęci, z uśmiechem na twarzy i gotowi do pracy.

    Wszystkim życzymy bardzo dobrych wyników w nauce, a klasie najstarszej powodzenia na egzaminie. Nauczycielom ogromnej cierpliwości, zapowiada się naprawdę pracowity rok.

  • Szanowni Państwo, Dyrektorzy Szkół, Przedszkoli i Placówek Oświatowych,

     

    przed nami nowy rok szkolny 2018/2019. To kolejny etap wprowadzania zmian w systemie oświaty, których celem jest unowocześnienie polskiej szkoły i wyrównanie szans edukacyjnych uczniów z różnych środowisk.

     

    Jednocześnie od września zaczną obowiązywać nowe rozwiązania w zakresie pragmatyki zawodowej nauczycieli. O najważniejszych z nich piszę w specjalnym liście skierowanym do dyrektorów i nauczycieli. Uprzejmie proszę o zapoznanie się z listem i przekazanie go nauczycielom zatrudnionym w Państwa szkołach i placówkach.

     

    Dołączam także list skierowany do rodziców i opiekunów, w którym informuję o przysługujących im kompetencjach oraz możliwościach włączania się w działalność szkoły. Uprzejmie proszę o przekazanie listu rodzicom, szczególnie tym, którzy będą uczestniczyli w pracach rady rodziców. Pragnę dodać, że przygotowaliśmy dla nich specjalny poradnik przybliżający sposób działania rady rodziców „Rady rodziców. Zasady i kompetencje działania”. Proszę, aby za Państwa pośrednictwem rodzice mogli zapoznać się z treścią poradnika.

     

    Życzę wszelkiej pomyślności w nowym roku szkolnym 2018/2019.

     

    Z poważaniem

    Anna Zalewska

    Minister Edukacji Narodowej

  • Zakończenie Roku Szkolnego 2017/2018

    „ Po raz ostatni zadźwięczał dzwonek,

    Jutro wakacje, lekcje skończone.

    A teraz wszystkich czeka nagroda,

    Wakacje, słońce piękna przygoda...”

     

        Kolejny rok szkolny dobiegł końca, z uśmiechem na twarzach przywitaliśmy wakacje. I choć czasem trudno było, to opłaciło się ciężko pracować by móc odebrać z rąk pani Dyrektor świadectwo z wyróżnieniem, dyplom, nagrodę, a rodzicom pogratulować „ pociech” i podziękować za współpracę, zaangażowanie w życie szkoły.

    Wszystkim uczniom, nauczycielom, pracownikom obsługi życzymy zasłużonego odpoczynku, a przede wszystkim bezpiecznych wakacji.

  • Pożegnanie...

    21 czerwca 2018r. odbył się w atmosferze pożegnania przechodzącej do innej placówki ,długoletniej nauczycielki historii i w-fu

    p. Edyty Ślusarek .

    Wdzięczność i podziękowanie za  długoletnią współpracę, trud włożony w wychowanie i kształcenie wielu pokoleń młodzieży, profesjonalizm wyrazili p. dyrektor, uczniowie, rodzice i nauczyciele. Wzruszającym momentem był, krótki program artystyczny oraz wątki muzyczne, emocjonalnym akcentem spotkania było ostatnie wystąpienie p.Edyty Ślusarek, która  w mowie pożegnalnej przywołała wspomnienia sprzed blisko 20 lat.

    Pani Edycie życzymy wspaniałych dni w życiu dużo uśmiechu i radości z wykonywanej pracy,  zdrowia, złotej cierpliwości, wytrwałości i dalszych sukcesów zawodowych,

     

    "Wspomnienia to najważniejsze co nam pozostaje,

    zapamiętujemy te najważniejsze płynące z głębi serca…"

  • Polska w kolorze biało- czerwonym

    100 LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
      Znalezione obrazy dla zapytania godło polski Celem Konkursu było promowanie, rozpowszechnianie i wzmacnianie wśród dzieci klas 4-7 wizerunku Polski, rozwijanie kreatywności, fantazji i wyobraźni plastycznej w odniesieniu do historii Polski w przestrzeni czasowej od 1918 do 2018 roku .Uczniowie na lekcji plastyki mieli okazję wykazać się nie tylko talentem artystycznym, ale także włączyć się w upamiętnienie najważniejszych wydarzeń i postaci sprzed wieku, które pozwoliły odbudować suwerenne państwo polskie.

    Jury w międzyklasowym szkolnym konkursie plastycznym wyłoniło
    najciekawsze prace i przyznało trzy pierwsze miejsca

    I-miejsce-Piotr Piasecki kl. 5

    II-miejsce -Bartłomiej Piasecki kl.4

    III-miejsce -Jakub Bartocha kl. 4

    wyróżnienie -Kamila Wachowiczkl. VIII

  • Konkurs plastyczny

    146 prac plastycznych i literackich z 10 województw wpłynęło na III Ogólnopolski Konkurs Literacko-Plastyczny „Błogosławiony Wincenty Kadłubek – Mistrz Kultury Polskiej”, który ogłoszony został przez Ojca Jakuba Zawadzkiego z Archiopactwa Cystersów w Jędrzejowie. W tym roku konkurs ma wyjątkową wymowę, nawiązuje do jubileuszu 800-lecia przybycia Mistrza Wincentego do klasztoru cystersów. - To wielki patriota i miłośnik ojczyzny. Należy o tym pamiętać z uwagi na 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

     W konkursie plastycznym w kategorii 11-13 lat – III-miejsce zajęła Maja Gwóźdź

  • List do Uczniów i Uczennic
    z okazji zakończenia
    roku szkolnego 2017/2018

     
     
    Drodzy i Szanowni,
     

    za chwilę po raz ostatni zadzwoni szkolny dzwonek ogłaszając koniec roku szkolnego.

    Z pewnością poczujecie radość związaną z rozpoczynającymi się wakacjami. Domyślam się, że nie możecie się już doczekać długich letnich dni wypełnionych zabawą i przygodami. To bez wątpienia dla Was najpiękniejszy i zawsze mocno wyczekiwany okres w całym roku. Jest to czas beztroski, ale nie może być pozbawiony refleksji związanej z bezpieczeństwem Waszym i Waszych znajomych. Pamiętajcie, że od podejmowanych decyzji może zależeć zdrowie, a nawet życie innych. Często o tym przypominam, ale nigdy nie jest dość, by podkreślać, że odwaga ratuje życie - odwaga, która jest odpowiedzialnością za siebie i bliskich.

    Życzę Wam by każda chwila tych wakacji była pogodna i radosna, ale przede wszystkim bezpieczna. Pamiętajcie o wzajemnym szacunku, a gdy zauważycie, że ktoś doświadcza przemocy lub podejmuje niebezpieczne zachowania – reagujcie. Rozmawiajcie z rodzicami, czy opiekunami. Zawsze tez możecie takie przypadki zgłosić do mnie osobiście, czy też dzwoniąc na numer Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12.

    Kochani,

    pod koniec wakacji moja misja jako Rzecznika Praw Dziecka dobiegnie końca. Upływa bowiem moja druga i ostatnia kadencja – ale tylko formalnie, bo tak naprawdę cel, który obrałem
    w życiu pozostanie niezmieniony – zawsze będę Waszym rzecznikiem, zawsze będziecie mogli zwrócić się do mnie o wsparcie. Dziękuję Wam za te 10 wspaniałych lat, za wszystkie spotkania, rozmowy i  listy. Były to niezwykłe chwile, pełne wzruszeń, radości, uśmiechu, ale też refleksji i troski. Cieszę się niezmiernie, że udało mi się spotkać tak wielu z Was, choć mam świadomość, że nie udało mi się być wszędzie.

    Życzę dużo słońca i uśmiechu, podczas wakacji i każdego dnia. Wypoczywajcie mądrze
    i bezpiecznie.  Do zobaczenia.

    Najserdeczniej pozdrawiam 
    Wasz Rzecznik
    Marek Michalak





    Z poważaniem
    Dział Komunikacji Społecznej
    Biura Rzecznika Praw Dziecka

  • Rządowy program „Dobry Start” – ważne informacje

    Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska w Poznaniu i wiceminister Marzena Machałek w Opolu rozpoczęły kampanię informacyjną rządowego programu „Dobry Start”.

    Program ten jest kolejnym elementem kompleksowej i długofalowej prowadzonej przez rząd polityki rodzinnej. W praktyce świadczenie dobry start to 300 złotych jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Co ważne, rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. Wsparciem zostaną objęte dzieci wychowujące się zarówno w rodzinach, jak i te przebywające w pieczy zastępczej.

    Podczas rozpoczynających się dziś w każdym województwie spotkań ministrowie i wiceministrowie edukacji oraz resortu rodziny przybliżyli cel i zasady programu „Dobry Start”. Uczestnicy spotkań – przedstawiciele samorządów lokalnych, ośrodków pomocy społecznej i powiatowych centrów pomocy rodzinie mieli możliwość zapoznania się ze szczegółami programu.

    Ulotki i plakaty w każdej szkole

    W ramach promocji świadczenia dobry start do szkół w całej Polsce trafiły ulotki informujące o tym, kto może otrzymać wsparcie, gdzie i kiedy złożyć wniosek, ile czasu zajmie jego rozpatrzenie itp. Dystrybucją ulotek do szkół zajęło się Ministerstwo Rodziny. W najbliższym czasie Kuratorzy Oświaty, przy okazji spotkań z dyrektorami szkół, przekażą również plakaty informujące świadczeniu dobry start.

    List minister edukacji i minister rodziny do dyrektorów szkół

    Dodatkowo minister Anna Zalewska wspólnie z minister Elżbietą Rafalską wystosowały list do dyrektorów szkół z prośbą o poinformowanie rodziców uczniów o sposobie uzyskania świadczenia dobry start, terminach składania wniosków i najważniejszych szczegółach dotyczących programu.

    Wszystkie informacje na temat programu „Dobry Start”:

  • Doradztwo edukacyjno-zawodowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych – nowe publikacje

    ORE publikuje opracowane w projekcie przykładowe programy preorientacji i orientacji zawodowej oraz doradztwa zawodowego dla systemu oświaty, a także wzorcowe rozwiązania organizacyjne funkcjonowania wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego (WSDZ). Są one dostępne na portalu doradztwo.ore.edu.pl

    W skład kompletu materiałów wchodzą:

    • „Zestaw przykładowych programów preorientacji zawodowej, orientacji zawodowej oraz doradztwa zawodowego dla systemu oświaty” (bez scenariuszy);
    • „Przykładowy program preorientacji zawodowej dla przedszkola z proponowanymi scenariuszami”;
    • „Przykładowy program orientacji zawodowej dla klas I–III szkoły podstawowej z proponowanymi scenariuszami”;
    • „Przykładowy program orientacji zawodowej dla klas IV–VI szkoły podstawowej z proponowanymi scenariuszami”;
    • „Przykładowy program doradztwa zawodowego dla klas VII–VIII szkoły podstawowej z proponowanymi scenariuszami”;
    • „Przykładowy program doradztwa zawodowego dla branżowych szkół z proponowanymi scenariuszami”;
    • „Przykładowy program doradztwa zawodowego dla technikum z proponowanymi scenariuszami”;
    • „Przykładowy program doradztwa zawodowego dla liceum ogólnokształcącego z proponowanymi scenariuszami”;
    • „Przykładowy program doradztwa zawodowego dla szkoły policealnej z proponowanymi scenariuszami”

    oraz

    • „Wzorcowe rozwiązania organizacyjne funkcjonowania wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego (WSDZ) dla szkoły podstawowej”;
    • „Wzorcowe rozwiązania organizacyjne funkcjonowania wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego (WSDZ) dla branżowych szkół”;
    • „Wzorcowe rozwiązania organizacyjne funkcjonowania wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego (WSDZ) dla technikum”;
    • „Wzorcowe rozwiązania organizacyjne funkcjonowania wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego (WSDZ) dla liceum ogólnokształcącego”;
    • „Wzorcowe rozwiązania organizacyjne funkcjonowania wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego (WSDZ) dla szkoły policealnej.

    Materiały zostały przygotowane w ramach projektu „Efektywne doradztwo edukacyjno-zawodowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych”, Oś priorytetowa II: „Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji”, Działanie 2.14. „Rozwój narzędzi dla uczenia się przez całe życie”, Program Wiedza Edukacja Rozwój 2014–2020.

  • Ciuchcią przez Ponidzie

    10.06.2018

    W gorący niedzielny dzień czerwcowy wyjechaliśmy na wycieczkę Ciuchcią Ekspres Ponidzie z Jędrzerjowa do Pińczowa. Podczas podróży podziwialiśmy piękną przyrodę naszej jędrzejowsko - pińczowsskiej ziemi. Na miejscu zwiedziliśmy Muzeum Regionalne w Pińczowie gdzie Pan archeolog w ciekawy sposób wprowadził nas w świat prehistorii i tajników archeologicznych ziemi Ponidzia. Potem przyszła kolej na pobyt w rynku i pyszne lody. w drodze powrotnej było ognisko z pieczeniem kiełbasek w Umianowicach oraz plac zabaw w Kompleksie Wypoczynkowym Sielsko na Wygodzie. Wróciliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń.

  • Noc bibliotek

    Noc bibliotek
    09.06.2018

    Kolejny raz w naszej szkole odyła się akcja nocy bibliotek. Tym razem pod hasłem obchodów setnej rocznicy Niepodległości Polski. 9 czerwca w naszej miejscowości szukaliśmy pomników pamięci narodowej. Odwiedziliśmy kilka miejsc historycznych: odremontowaną mogiłę zmarłych na chorobę zakaźną mieszkańców Łysakowa, kościół parafialny i pamiątkową tablicę w naszej szkole. Po krótkim spacerze kiedy wszyscy zrobili się głodni sami zrobiliśy i upiekli pyszne pizze. Oczywiście pod czujnym okiem szefowej kuchni -  pani Ani. Wykonaliśmy także długi biało -czerwony łańcuch, który zdobi szkolny korytarz. Na koniec obejrzeliśmy film polski pt. "Magiczne drzewo".

  • Karta Rowerowa

    08.06.2018r.Pan dzielnicowy-Marcin Molenda  spotkał się z uczniami kl. IV , by uczestniczyć w przeprowadzeniu  przez nauczycielkę techniki egzaminu na kartę rowerową. Młodzi rowerzyści przystąpili do egzaminu teoretycznego, wykazując się wiedzą z zakresu zasad ruchu drogowego, pierwszej pomocy. Wszyscy uzyskali upragnioną kartę rowerową.
    Po zakończonym egzaminie Pan policjant rozmawiał z nowymi rowerzystami, uczulając ich nie tylko na przestrzeganie przepisów drogowych, ale też na prawidłowe wyposażenie rowerów, jazdę w odblaskach, zwłaszcza po zmroku i jazdę w kaskach ochronnych.

     

  • Warsztaty Lafarge

    Warsztaty Lafarge

    „ Ty też możesz zostać ARCHITEKTEM”  pod takim hasłem, w dniu 07.06. 2018r. dzięki uprzejmości Fundacji LafargeHolcim odbyły się warsztaty dla uczniów klas IV- VII z cyklu Laboratorium Architektury. Przemiłe panie Agnieszka Rafalska i Magdalena Storożenko przybliżyły dzieciom na czym polega zawód architekta i do czego wiedza architektoniczna może przydać się w życiu codziennym. Po krótkiej multimedialnej prezentacji, dzieci podzieliły się na kilka zespołów. Każdy z nich miał zaprojektować „ dom marzeń”. Fantazja i oryginalność pomysłów była ogromna, jak i różnorodność materiałów konstrukcyjnych. Na zakończenie zajęć każdy z uczestników dostał dyplom udziału. Nauka i zabawa w jednym, gratulujemy  wykonanych dzieł.

strona:

Kontakt

E-mail szkoły: splysakow@op.pl
Inspektor Ochrony Danych: Radosław Adamiec
e-mail: r.ad@gazeta.pl
Administrator strony: Justyna Pietrzyk
tel: 41385-74-21
E-mail administratora strony: jbrewczyk@interia.pl
Telefon: 41385-74-21
Adres szkoły: Łysaków Drugi 44b
28-300 Jędrzejów
Poland
Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa im. Franciszka Nawrota w Łysakowie