Uczniowie

Statut Misja Szkoły Plan Pracy Szkoły 2023/24 Koncepcja Szkoły i Przedszkola Dni wolne od zajęć 2023/24 Program wychowawczo - profilaktyczny Diagnoza Indywidualnych Potrzeb Poradnia Pedagogiczna - Psychologiczna Regulamin Rekrutacji do Przedszkola Rekruacja do Przedszkola - WNIOSEK Dziennik elektroniczny RODO Regulamin Monitoring ROZPORZĄDZENIA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ Zajęcia dodatkowe REGULAMIN ZDALNEGO NAUCZANIA Zarządzenie burmistrza

Dokumenty

Zajęcia dodatkowe

​ Zajęcia dodatkowe w naszej szkole

      • ZAJĘCIA DODATKOWE W NASZEJ SZKOLE 

 

Zajęcia dodatkowe w ramach pomocy psychologiczno – pedagogicznej realizowanej przez szkołę  przysługują  dzieciom ze wskazań zawartych w opiniach psychologiczno-pedagogicznych oraz ze wskazań zawartych we wnioskach (formularze wniosków dostępne u wychowawców). Uprawnieni do wypełnienia i złożenia  wniosku są rodzice, pracownicy pedagogiczni szkoły, a także sam uczeń.

 

1. Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne są rodzajem terapii pedagogicznej (zwanej również terapią wychowawczą), ukierunkowanej na korygowanie i kompensowanie zaburzeń psychoruchowych dziecka jako jednej ze szczególnie ważnych przyczyn niepowodzeń w przedszkolu lub szkole. Grupa, w której odbywają się zajęcia to dzieci wymagające indywidualnego podejścia, mało samodzielne, łatwo rozpraszające się, nieśmiałe, z dysleksją rozwojową (dysleksja, dysortografia, dysgrafia).  Są polecane także uczniom, którzy mają zaburzenia funkcji wzrokowych, słuchowych czy ruchowych. Jednym słowem do wszystkich dzieci, którym zaburzenia rozwojowe utrudniają opanowanie danych umiejętności, uznawanych za podstawowe.

Mają za zadanie pomóc dziecku w przezwyciężeniu kłopotów w opanowaniu konkretnych umiejętności i przyswojeniu danej wiedzy.

 

2. Zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze. Są to zajęcia pozalekcyjne, które mają na celu wyrównanie wszelkich braków, powtarzanie oraz utrwalanie wiadomości z danego przedmiotu.

Pomagają też dzieciom we wdrażaniu zdobywanych wiadomości w życie codzienne. Dzięki nim dzieci mogą „dogonić” swoich rówieśników. Pełnią także rolę psychoterapeutyczną, sprawiają że dzieci stają się bardziej pewne siebie i odzyskują wiarę we własne możliwości. Na nowo budują swój wizerunek. Pozbywając się barier związanych z nauką, jaśniej spoglądają na swoje otoczenie. Stają się bardziej spokojne i wyzbywają się zachowań agresywnych w stosunku do innych dzieci, rodziców, nauczycieli jak i do samych siebie.

 

3. Grupowe i indywidualne zajęcia logopedyczne obejmują doskonalenie sprawności narządów artykulacyjnych, wdrażają do poprawnej wymowy, rozwijają słuch fonematyczny, kształtują prawidłowy tor oddechowy, rozwijają zasób słownictwa.

 

4. Zajęcia rewalidacyjne stanowią formę pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Są to odrębne zajęcia organizowane dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wydanego ze względu na niepełnosprawność.

Sam termin rewalidacja pochodzi od łacińskich słów re – znów, validus – mocny. Oznacza przywracanie człowiekowi pełnej sprawności poprzez ćwiczenia zaburzonych funkcji rozwojowych iintelektualnych.
Celem zajęć rewalidacyjnych nie jest wyrównywanie braków dydaktycznych – a stawianie na mocne strony dziecka oraz szukanie tego, co w nim najlepsze.

Są różne rodzaje zajęć rewalidacyjnych dla uczniów z różnymi rodzajami niepełnosprawności, np. niedowidzących, niesłyszących, z autyzmem, zagrożenie niedostosowaniem społecznym.

5. Zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze są formą realizacji obowiązku szkolnego przez dzieci i młodzież niepełnosprawną intelektualnie w stopniu głębokim. Celem zajęć jest wspomaganie rozwoju psychoruchowego uczestników zajęć, uzyskanie jak największej niezależności w codziennym funkcjonowaniu, poszerzanie zainteresowań otoczeniem. Zajęciami obejmuje się dla dzieci i młodzież od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym w którym kończą 3 lata do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym,
w którym kończą 25 lat. Zajęcia obejmują przede wszystkim:
- naukę nawiązywania kontaktów w sposób odpowiedni do potrzeb i możliwości uczestnika zajęć,
- kształtowanie sposobu komunikowania się z otoczeniem na poziomie odpowiadającym indywidualnym możliwościom,
- usprawnianie ruchowe i psychoruchowe w zakresie dużej i małej motoryki, wyrabianie orientacji w schemacie własnego ciała oraz orientacji przestrzennej,
- wdrażanie do osiągania optymalnego poziomu samodzielności w podstawowych sferach życia,
- rozwijanie zainteresowań otoczeniem, wielozmysłowe poznanie tego otoczenia, naukę rozumienia zachodzących w nim zjawisk, kształtowanie umiejętności
   funkcjonowania w otoczeniu,

-

Biorąc pod uwagę różne rodzaje występujących niepełnosprawności - nie ma zamkniętego katalogu rodzajów zajęć rewalidacyjnych.

      •  

    •  

 

Kontakt

E-mail szkoły: splysakow@op.pl
Inspektor Ochrony Danych: Radosław Adamiec
e-mail: r.ad@gazeta.pl
Administrator strony: Justyna Pietrzyk
tel: 41385-74-21
E-mail administratora strony: jbrewczyk@interia.pl
Telefon: 41385-74-21
Adres szkoły: Łysaków Drugi 44b
28-300 Jędrzejów
Poland
Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa im. Franciszka Nawrota w Łysakowie